Sianokiszonki nie są płodem rolnym. Odszkodowań nie będzie

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
04-12-2017,10:40 Aktualizacja: 04-12-2017,10:55
A A A

Zakwalifikowanie kiszonek jako płodów rolnych podlegających szacowaniu szkód wyrządzonych przez zwierzęta łowne nie ma uzasadnienia - twierdzi Ministerstwo Środowiska.

Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych wystąpił do tego resortu z wnioskiem o ścisłe określenie definicji płodu rolnego, za który w wypadku wystąpienia szkód łowieckich przysługuje rolnikowi odszkodowanie.

łowiectwo, szacowanie szkód łowieckich, szkody łowieckie, szkody w uprawach, odstrzał dzikiej zwierzyny, myśliwi

Państwo powinno wreszcie wziąć odpowiedzialność za szkody łowieckie

Państwo nie wywiązuje się z obowiązku jako właściciel dzikiej zwierzyny. I napuszcza rolników na myśliwych i odwrotnie - do takich wniosków dochodzą uczestnicy spotkań rolniczo-łowieckich, które odbywają się w całej Polsce....

Zdaniem rolniczego samorządu definicja powinna być tak precyzyjna, aby obejmowała wszystkie potencjalne gatunki upraw oraz formy przechowywania płodów rolnych.

"Obecna definicja zawarta w ustawie Prawo łowieckie nie wyczerpuje wszystkich upraw, w których rolnicy ponoszą szkody. Szczególnie ważne dla rolników jest aby definicja uwzględniała kiszonki (pryzmy z osłoną lub bez: pryzmy kiszonki, rękawy foliowe, baloty sianokiszonki). Dotychczasowe doświadczenia wskazują, że niektóre koła łowieckie wykorzystują brak precyzyjnych definicji i odstępują od szacowania dotkliwych strat, poniesionych przez rolników" - wskazała KRIR.

Departament Leśnictwa Ministerstwa Środowiska podkreślił w odpowiedzi, że pojęcie płodu rolnego nie zostało oficjalnie zdefiniowane ani w polskim, ani wspólnotowym prawodawstwie.

"Uważa się, że płodami rolnymi w powszechnym rozumieniu są produkty przyrody nieożywionej uzyskane z prowadzenia upraw, tzn. korzeni, bulw, kłączy, łodyg, liści, kwiatostanów, owoców i nasion. Stworzenie i zawarcie w ustawie Prawo łowieckie definicji obejmującej wszystkie rodzaje płodów rolnych z uwagi na ich różnorodność byłoby trudne do wykonania w praktyce" - przekazał resort.

Jego przedstawiciele zaznaczyli ponadto, że nie ma uzasadnienia, by zakwalifikować kiszonki jako płody rolne podlegające szacowaniu szkód wyrządzonych przez zwierzęta łowne. "Naszym zdaniem jest to produkt poddany pewnemu przetworzeniu w wyniku działania człowieka" - wyjaśniło na koniec ministerstwo.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu