Setki hektarów ziemi zadłużonych rolników przeszło na państwo

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
23-05-2021,10:00 Aktualizacja: 22-05-2021,20:21
A A A

Blisko 21,5 mln złotych spłaconych zobowiązań rolników i niemal 400 hektarów przejętych do państwowego zasobu ziemi - to najnowsze dane z frontu zmagań z oddłużaniem polskich rolników.

Na ustawę o restrukturyzacji zadłużenia podmiotów prowadzących gospodarstwa środowisko rolnicze bardzo liczyło. Grubo ponad 2 lata funkcjonowania w systemie prawnym przynosi raczej jednak rozczarowania, bo liczby mówią, że niewielu gospodarzy udało się dzięki niej wydźwignąć z kłopotów.

ceny ziemi rolnej w polsce, arirm, gus, linie kredytowe dla rolników

Średnia 50 tysięcy za hektar już blisko. Znamy aktualne ceny ziemi

48 tys. 805 zł - to średnia cena za hektar gruntów rolnych. Najnowsze dane - w oparciu o dane Głównego Urzędu Statystycznego - przekazała Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Podane właśnie ceny zakupu/sprzedaży...

Bardzo często o jej funkcjonowanie w praktyce, w następstwie interwencji wyborców z terenów wiejskich, pytają posłowie. I właśnie w odpowiedzi na jedną z interpelacji mamy najnowsze dane.

Okazuje się, że do 4 maja 2021 r. do realizującego te przepisy Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa wpłynęło 157 wniosków, dotyczących przejęcia długu podmiotu prowadzącego gospodarstwo rolne, który powstał w związku z prowadzeniem działalności rolniczej.

Według stanu na koniec marca, KOWR zawarł 10 umów przejęcia długu oraz przeniesienia własności nieruchomości.

- Na mocy powyższych umów KOWR spłacił przejęte zobowiązania w kwocie 21 mln 443 tys. 366,08 zł oraz przejął do Zasobu Skarbu Państwa nieruchomości o łącznej powierzchni 396,08 ha - poinformował Ryszard Bartosik, wiceminister rolnictwa.

Jednocześnie zaznaczył, że w przypadku 3 kolejnych wniosków podjęto pozytywną decyzję o przejęciu długu, na mocy której KOWR planuje przejąć dług w wysokości 28 mln 251 tys. 291,73 zł oraz nieruchomości o powierzchni 525,62 ha.

A co z pozostałymi formami pomocy przewidzianymi w ustawie oddłużeniowej rolników?

- Do 18 maja do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa nie wpłynęła z banku informacja o udzieleniu kredytu restrukturyzacyjnego, natomiast do biur powiatowych ARiMR złożonych zostało 10 wniosków o udzielenie pożyczki na spłatę zadłużenia na kwotę ponad 8,3 mln zł. Powyższe wnioski są w trakcie rozpatrywania - podaje w odpowiedzi na interpelację wiceszef resortu rolnictwa.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj