Sasin: polskie rolnictwo stanęło w centrum zainteresowania władzy

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (zl) | redakcja@agropolska.pl
28-09-2019,9:05 Aktualizacja: 28-09-2019,9:10
A A A

Polskie rolnictwo stanęło w centrum zainteresowania władzy - powiedział w piątek w Zamościu (Lubelskie) wicepremier Jacek Sasin. Podpisano tu memorandum dotyczące projektu tzw. Platformy Żywnościowej, która ma usprawnić handel płodami rolnymi.

Platforma Żywnościowa, rodzaj elektronicznej giełdy, ma ruszyć w przyszłym roku. Jej zadaniem będzie ograniczenie udziału pośredników w handlu produktami rolnymi.

- Polskie rolnictwo stanęło w centrum zainteresowania władzy, nie tylko ministra rolnictwa i instytucji zajmujących się nim na co dzień, ale całego rządu, całego naszego obozu politycznego. Uznaliśmy, że polskie rolnictwo jest niezwykle ważną gałęzią polskiej gospodarki i nie ma silnego wzrostu gospodarczego, gospodarczej niezależności, bez silnego polskiego rolnictwa - powiedział Sasin.

leki weterynaryjne, Bogdan Konopka, główny lekarz weterynarii, obrót lekami, Prawo farmaceutyczne

Szef inspekcji ostrzega przed lekami weterynaryjnymi z internetu

Wysyłkowa sprzedaż produktów leczniczych weterynaryjnych stanowi poważne naruszenie obowiązujących zasad prowadzenia obrotu produktami leczniczymi - przypomina Bogdan Konopka, główny lekarz weterynarii. W komunikacie skierowanym...

Podkreślił, że "nie ma silnego rolnictwa bez silnej pozycji producenta rolnego, a rolnik przez dwadzieścia kilka lat, przed rządami Prawa i Sprawiedliwości stał w pozycji gorszej, która nie dawała mu możliwości równorzędnego partnerskiego stosunku wobec tych, którzy żywność od rolnika kupują, przetwarzają i dystrybuują w handlu".

- Naszym celem jest wzmocnienie pozycji producenta rolnego, tak aby mógł się stać równorzędnym partnerem dla wszystkich uczestników rynku rolnego - powiedział Sasin.

Wskazał, że służy temu też utworzenie Platformy Żywnościowej. - Powołanie Platformy Żywnościowej na GPW to przełomowa decyzja. Ona pozwala upodmiotowić producentów rolnych, tych którzy chcą bezpośrednio sprzedawać swoje produkty w większej skali i eliminować niepotrzebne struktury pośrednicze, które powodują, że rolnicy zarabiają mniej, a konsument ostatecznie płaci więcej niż mógłby zapłacić - dodał Sasin.

- Skracanie tego łańcucha jest zadaniem, które sobie rząd postawił, również realizują je inne instytucje państwowe - podkreślił wicepremier.

Minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski powiedział, że duzi producenci rolni byli przedmiotem presji na silnie skoncentrowanym rynku przetwórców zboża.

terminal intermodalny, emilianowo, kowr, wojciech kędzia, sektor rolno-spożywczy

Terminal intermodalny ułatwi handel towarami rolno-spożywczymi

- Szybki rozwój Polski wymaga podejmowania dalszych kroków dotyczących rozwoju sieci transportowej i poprawienia warunków logistyki towarów eksportowanych z Polski jak i przewożonych tranzytem - przekonuje Wojciech...

- W Polsce właściwie trzy firmy decydowały o poziomie cen płaconych rolnikom i można łatwo sobie wyobrazić, że jeśli między nimi następowała zgoda czy zmowa cenowa, to rolnicy byli bezradni. Dlatego wprowadzamy rozwiązania, które w przypadku zbóż, ale w kolejnych miesiącach również innych grup produktów, będą pozwalały w sposób obiektywny, rynkowy, określić poziom cen poprzez skojarzenie podaży i popytu - powiedział Ardanowski.

- Ta platforma będzie de facto giełdą z prawdziwego zdarzenia, będzie mogła - w przyszłości również przez transakcje opcjonalne, przyszłościowe - ustalać ceny w obrocie masowym. Już od początku stycznia przyszłego roku będą pierwsze transakcje, które będą dotyczyły już zbóż z tegorocznych zbiorów - zapowiedział Ardanowski.

Memorandum w Zamościu podpisali przedstawiciele Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie, spółki Elewarr w Warszawie oraz Zamojskich Zakładów zbożowych w Zamościu. Jego głównym przedmiotem jest stworzenie systemu magazynów autoryzowanych do przechowywania zbóż będących przedmiotem obrotu na giełdowym rynku rolnym, na bazie magazynów należących do spółki Elewarr i podmiotów zależnych.

budżet ue, wspólna polityka rolna, wpr po 2020 roku, wyrównanie dopat bezpośrednich, jan krzysztof ardanowski

Rząd bierze pełną odpowiedzialność za wieś. Unia nie przeszkodzi

- Rząd PiS chce przyjąć pełną odpowiedzialność za obszary wiejskie i rolnictwo - powiedział minister Jan Krzysztof Ardanowski podczas konferencji "Stan prac nad planem strategicznym WPR na lata 2021-2027". - Bardzo się cieszę, że Komisja...

Giełda Papierów Wartościowych, Towarowa Giełda Energii i Izba Rozliczeniowa Giełd Towarowych od początku roku rozpoczęła prace nad projektem pt. Platforma Żywnościowa, którego celem jest uruchomienie elektronicznej platformy obrotu towarami rolnymi. Platforma Żywnościowa - to pionierski projekt, ujęty w rządowej Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju.

W pierwszej kolejności przewidywane jest stworzenie rynku bazowego z fizyczną dostawą towarów, ale w dalszej perspektywie rozważane jest uruchomienie rynku terminowego. Zorganizowana, elektroniczna platforma obrotu ma dostarczyć nowych możliwości handlu dla wielu uczestników rynku rolnego.

W ramach projektu GK GPW opracowała studium wykonalności oraz przygotowała dokumentacje operacyjną, które określają organizację giełdowego rynku rolnego. W fazie pilotażowej uruchomiony ma być handel pszenicą. W pierwszej kolejności przewidywane jest stworzenie rynku bazowego z fizyczną dostawa towarów, a w dalszej perspektywie rozważane jest uruchomienie rynku terminowego.

Koordynatorem projektu jest KOWR.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj