Są pieniądze na ochronę powietrza, wody i gleby

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
26-01-2017,8:10 Aktualizacja: 26-01-2017,9:07
A A A

Mieszkańcy Podkarpacia zainteresowani inwestowaniem w ograniczenie emisji szkodliwych pyłów i gazów do atmosfery, a także ochroną wód i gleby przed zanieczyszczeniem mogą otrzymać 3 tys. zł dotacji i 15 tys. zł pożyczki.

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Rzeszowie zaprezentował program "Przyjazny dom". Przedsięwzięcie rozpocznie się w tym roku i potrwa do 2023 r.

- Program "Przyjazny dom" jest pierwszą naszą ofertą skierowaną do osób fizycznych będących właścicielami lub współwłaścicielami nieruchomości, na których będą realizowane inwestycje - powiedział Adam Pęzioł, prezes podkarpackiego WFOŚiGW.

kury, piąte ognisko, ptasia grypa

Ptasia grypa atakuje na Podkarpaciu

Piąte ognisko ptasiej grypy potwierdzono w gospodarstwie przyzagrodowym, w którym utrzymywano 72 sztuki drobiu różnych gatunków, w tym kury ozdobne, kaczki i perliczki – informuje Główny Lekarz Weterynarii.  ...

Zwrócił uwagę, że "osoby fizyczne będą mogły się ubiegać o dofinansowanie budowy przydomowych oczyszczalni ścieków, podłączeń budynków do istniejącego zbiorczego systemu kanalizacyjnego, wymiany kotłów węglowych na gazowe, olejowe lub opalane biomasą".

Jak podkreślił w tym roku na dotacje do inwestycji związanych z ochroną powietrza WFOŚiGW zaplanował 1 mln zł, a na pożyczki 5 mln zł. Takie same kwoty dotyczą także budowy przydomowych oczyszczalni ścieków lub podłączeń do istniejących systemów kanalizacyjnych.

Planowane inwestycje muszą spełniać wymogi związane z ochroną środowiska. Nabory wniosków powinny rozpocząć się w kwietniu. Zaciągnięte pożyczki po półrocznej karencji będzie można spłacać przez 10 lat, a ich oprocentowanie wynosi 2 proc.

W ramach programu "Przyjazny dom" osoby fizyczne będą mogły też otrzymać pożyczkę na inwestycje związane z zakupem i montażem instalacji kolektorów słonecznych, instalacji fotowoltaicznych i pomp ciepła. W przypadku tych inwestycji WFOŚiGW nie przewiduje dotacji.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi aktualnościami.