Przekręt na nawozach. Prawie 90 zarzutów, setki tysięcy strat

Dwóch magazynierów jednej z firm w Wielkopolsce usłyszało łącznie 89 zarzutów w związku z przekrętem na nawozach rolniczych. Śledczy oszacowali straty na ponad 566 tysięcy złotych. To efekt wielomiesięcznej pracy policjantów zajmujących się zwalczaniem przestępczości gospodarczej, analizy przez nich setek dokumentów i skrupulatnego sprawdzania każdej transakcji.
Mowa tu o funkcjonariuszach z Komendy Powiatowej Policji w Gostyniu (woj. wielkopolskie). Przez wiele miesięcy prowadzili oni dochodzenie związane z wyjaśnieniem sprawy przywłaszczenia mienia na szkodę jednej z firm zajmujących się sprzedażą m.in. nawozów rolniczych.
Przekręt na nawozach – dwóch magazynierów z zarzutami
Badając sprawę, przeanalizowali oni obszerną dokumentację handlową i magazynową. Ponadto porównywali dane oraz weryfikowali dziesiątki transakcji. Ta wnikliwa praca śledcza pozwoliła na odtworzenie sposobu działania podejrzanych o przestępstwo i ustalenie skali strat.
Jak podaje w komunikacie gostyńska KPP, sprawa dotyczyła nieprawidłowości w dwóch magazynach należących do tej samej firmy. W rezultacie pracy śledczych i zgromadzonego materiału dowodowego, zarzuty usłyszało dwóch mieszkańców powiatu gostyńskiego. Byli oni zatrudnieni na stanowiskach magazynierów.
21 zarzutów dla 64-latka sprzedającego nawozy
Na czym więc polegał przekręt na nawozach? „Dzięki szczegółowej analizie dokumentów przekazanych przez pokrzywdzonego, policjanci przedstawili 21 zarzutów 64-letniemu mieszkańcowi powiatu gostyńskiego, który pracował w magazynie na terenie powiatu śremskiego” – przekazują stróże prawa z Gostynia.
Według ich ustaleń, mężczyzna w 2024 roku sprzedawał nawozy. Zaś uzyskane z transakcji pieniądze wielokrotnie zatrzymywał dla siebie. W tej sprawie łączna wartość przywłaszczonego mienia przekroczyła 320 tysięcy złotych.
Przekręt na nawozach – 68 zarzutów dla 66-latka
Przy tym podobny proceder miał miejsce w drugim magazynie tej samej firmy mieszczącym się na terenie powiatu gostyńskiego. Tam – jak wynika z zgromadzonych przez śledczych informacji – 66-letni mieszkaniec powiatu gostyńskiego, działając w latach 2020–2024, również sprzedawał nawozy i nie rozliczał się z uzyskanych środków. W ten sposób miał przywłaszczyć ponad 246 tysięcy złotych. W związku z tym mężczyzna usłyszał 68 zarzutów.
Do 5 lat więzienia – zdecyduje sąd
Przekręt na nawozach – jaka grozi za to kara? Jak podaje gostyńska KPP, obaj mężczyźni odpowiedzą przed sądem za przywłaszczenie mienia.
Teraz obu grozi kara od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności. Dodatkowo sąd może obarczyć ich obowiązkiem naprawienia szkody poprzez zwrot przywłaszczonych pieniędzy.
Źródło: KPP Gostyń
Przeczytaj również: Oszuści u rolników. ARiMR ostrzega, ale podszywanie się to plaga.


