Rząd przyjął plan na CPK. Z gruntami od rolników nadal są problemy

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
30-10-2020,12:50 Aktualizacja: 30-10-2020,12:59
A A A

Rada Ministrów przyjęła uchwałę w sprawie ustanowienia programu wieloletniego - "Program inwestycyjny Centralny Port Komunikacyjny. Etap I. 2020-2023". A Rada społeczna ds. CPK nie zgadza się na "dobrowolne" wykupy ziemi pod groźbą wywłaszczeń.

"Centralny Port Komunikacyjny to nowy system transportowy dla Polski, obejmujący budowę Portu Solidarność - centralnego lotniska dla Polski i hubu przesiadkowego dla Europy Środkowej i Wschodniej - zlokalizowanego 37 km od centrum Warszawy. Inwestycja obejmie także sieć 1800 km linii kolejowych oraz 400 km nowych dróg ekspresowych" - wymienia Centrum Informacyjne Rządu w komunikacie o rządowej uchwale przyjętej 28 października.

Centralny Port Komunikacyjny, marcin horała, gmina baranów

Wykupią ziemię od rolników pod lotnisko. Dopłacą później?

Wzrost wartości ziemi wykupionej pod potrzeby Centralnego Portu Komunikacyjnego (CPK) miałby owocować dopłatą dla obecnych właścicieli. To szykowana zachęta, by gospodarze chętniej sprzedawali swoje grunty. Jedna z flagowych inwestycji rządzących...

Część lotniskowa przewidziana jest do realizacji do końca 2027 r. głównie na terenie gminy Baranów. Jak już pisaliśmy, pod tę ogromną inwestycję potrzeba mnóstwa ziemi, którą trzeba pozyskać od obecnych właścicieli, w zdecydowanej większości rolników.

A jeden z ostatnich pomysłów spółki powołanej do realizacji przedsięwzięcia był taki, by mieszkańcy sprzedawali grunty według aktualnej wyceny, a ewentualnie w przyszłości - jeżeli wartość nieruchomości by wzrosła - to "zyskiem" lotnisko by się z nimi podzieliło.

Na ostatnim posiedzeniu Rady Społecznej ds. CPK przyjęto stanowisko w sprawie otrzymanego projektu nowelizacji ustawy o Centralnym Porcie Komunikacyjnym. Zdaniem Rady nowa regulacja stawia mieszkańców gmin Baranów, Teresin i Wiskitki w niekorzystnej sytuacji i może prowadzić do dużych nadużyć ze strony spółki CPK.

Wśród obiekcji właścicieli ziemi na pierwszy plan wysuwają się niesprawiedliwe zasady tzw. dobrowolnych wykupów oraz ewentualnych wywłaszczeń.  

cba, Centralne Biuro Antykorupcyjne, odrolnienie ziemi, piotr kaczorek, lotnisko z modlinie

Za pieniądze obiecywał odrolnienie ziemi przy lotnisku

Biznesmen spod Warszawy miał za pieniądze obiecywać załatwienie odrolnienia 10 hektarów ziemi przy lotnisku w Modlinie. Zatrzymali go agenci Centralnego Biura Antykorupcyjnego z Lublina. Według ustaleń śledczych, mężczyzna powoływał się na...

"Rada nie zgadza się na ‘dobrowolne’ wykupy pod groźbą wywłaszczeń. Projekt ustawy nie gwarantuje, że za otrzymane wynagrodzenie lub odszkodowanie właściciel nieruchomości przejmowanej na potrzeby CPK będzie mógł nabyć podobną nieruchomość w okolicznych miejscowościach. Zdaniem Rady Społecznej ds. CPK wynagrodzenie za nieruchomości, niezależnie od tego w jakiej formie dojdzie do zbycia (sprzedaż czy wywłaszczenie), powinno być wyliczane według podobnych zasad, na podstawie ekspertyzy rynku nieruchomości, dokonanej przez niezależnych rzeczoznawców i z uwzględnieniem celu przeznaczenia (wycena jak za ziemię ”lotniskową”)" - wskazała Rada.

Wytknęła również:

  • brak możliwości odzyskania nieruchomości, jeśli lotnisko nie zostanie wybudowane
  • możliwość przejmowania nieruchomości jeszcze przed wywłaszczeniem lub sprzedażą
  • brak ochrony praw osób, które znajdą się w sąsiedztwie lotniska
  • brak propozycji dla gmin i zabezpieczenia ich jako jednostek samorządu terytorialnego
  • ograniczenie konsultacji społecznych

    Rolnictwo bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś
Poleć
Udostępnij
Skomentuj