Ruszyło śledztwo w sprawie znęcania się nad zwierzętami w ubojni

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Szymon Kiepel PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
10-02-2023,13:05 Aktualizacja: 10-02-2023,13:08
A A A

Prokuratura prowadzi śledztwo w sprawie ewentualnego znęcania się nad zwierzętami w ubojni w Kole (woj. wielkopolskie). Postępowanie wszczęto po tym, jak Fundacja Viva! przekazała śledczym nagrania rejestrujące traktowanie krów w czasie rozładunku z ciężarówek.

Prok. Ewa Woźniak, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Koninie poinformowała, że śledztwo, prowadzone pod kątem przepisów dotyczących znęcania się nad zwierzętami, wszczęła Prokuratura Rejonowa w Kole. Zażądała przekazania monitoringu wewnętrznego z zakładu.

rada sektora wołowiny, ubojnia, dobrostan zwierząt, bydło mleczne, bydło mięsne, ubój zwierzą, monitoring ubojni

Zero tolerancji za znęcanie się nad zwierzętami w ubojniach

Rada Sektora Wołowiny potępia wszelkie naruszenia prawa w zakresie łamania zasad dobrostanu zwierząt i nielegalne praktyki znęcania się nad nimi. Organizacje tworzące Radę Sektora Wołowiny wydały oświadczenie w związku z publikacją Onet.pl...

W poniedziałek Fundacja Viva! opublikowała w internecie nagrania dokumentujące wyładunek krów z ciężarówek na terenie ubojni w Kole. "Bicie krów, uderzanie we wrażliwe miejsca ich ciała, m.in. w głowy, brzuch i dolne części nóg, dźganie długim narzędziem, ciągnięcie za liny przywiązane do rogów czy opuszczanie metalowych zasuw na grzbiety zwierząt to tylko część zarejestrowanych sytuacji" - opisali nagrania aktywiści.

W komunikacie fundacja podała, że nagrania powstały od września do listopada ub. roku.

W nawiązaniu do opublikowanych materiałów firma Sokołów S.A. wydała oświadczenie, w którym Dariusz Jakóbowski, dyrektor spółki ds. zrównoważonego rozwoju i dobrostanu zwierząt zapewnił, że do zgłoszeń i sygnałów dotyczących możliwości niewłaściwego traktowania zwierząt przedsiębiorstwo podchodzi "niezwykle poważnie".

Jakóbowski podkreślił, że spółka podjęła niezwłocznie "wszelkie możliwe kroki, których celem jest szczegółowe zbadanie sprawy", a w przypadku naruszenia standardów przedsiębiorstwa dotyczących dobrostanu zwierząt, "wobec osób odpowiedzialnych zostaną natychmiast wyciągnięte stanowcze i surowe konsekwencje".

Zgodnie z przepisami za znęcanie się nad zwierzętami grozi kara do trzech lat pozbawienia wolności.
 

Poleć
Udostępnij