Rozwiązania dla rolników, a nie dla urzędników

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Anna Wysoczańska PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
03-12-2021,13:45 Aktualizacja: 03-12-2021,13:49
A A A

Ścisła współpraca z organizacjami rolniczymi pozwoli na szybsze rozwiązywanie problemów w rolnictwie - mówił na konferencji prasowej Henryk Kowalczyk, minister rolnictwa nawiązując do rozmów z Izbami Rolniczymi.

Szef resortu poinformował, na spotkaniu z Krajową Radą Izb Rolniczych i przedstawicielami izb ze wszystkich województw poruszone zostało wiele problemów dotyczących rolnictwa. Do najważniejszych należy walka z ASF, niskie ceny trzody chlewnej, a z drugiej strony wysokie ceny nawozów i paliwa. - To sprawia, że produkcja rolna w wielu aspektach jest nieopłacalna - zaznaczył.

WPR 2023-2027, wspólna polityka rolna, Joże Podgorszek, Rada UE

Reforma wspólnej polityki rolnej zatwierdzona

Rada UE formalnie przyjęła wspólną politykę rolną (WPR) na lata 2023–2027. Nowe przepisy torują drogę "sprawiedliwszej, bardziej ekologicznej i w większym stopniu opartej na wynikach WPR". - Po ponad trzech latach ciężkiej...

Jak mówił polityk, niektóre postulaty są już wdrażane, np. jest decyzja o dopłatach do utrzymania loch, co ma pomóc przetrwać rolnikom okres "zapaści" na rynku trzody chlewnej.

- Są też inne tematy, o których rozmawialiśmy jak ubezpieczenie upraw rolnych, nad którymi pracujemy m.in. wykupując udziały w Pocztowym Towarzystwie Ubezpieczeń Wzajemnych, po to żeby wokół tego TUW-u proponować ubezpieczenia upraw rolnych. Dla mnie niezwykle ważne jest kompleksowe podejście do tych ubezpieczeń, a więc kompleksowe ubezpieczenie od szkód, łącznie z suszą oraz z dopłatami budżetu do składki na poziomie 65 proc. - podkreślił Kowalczyk.

Dodał, że jest umówiony z Izbami na spotkania cykliczne w szerszym gronie, ale jest też na bieżąco w kontakcie z kierownictwem KRiR. - Rozwiązania, które przygotowujemy nie są dla urzędników lecz przede wszystkim dla rolników, a w konsekwencji dla konsumentów - dodał szef resortu rolnictwa.

- Chciałbym podziękować panu premierowi, że otworzył się na dialog - powiedział z kolei Wiktor Szmulewicz, prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych.

program pomocowy dla hodowców loch, trzoda chlewna, Henryk Kowalczyk, Norbert Kaczmarczyk

Resort rolnictwa uruchomi program pomocowy dla hodowców loch

Henryk Kowalczyk, minister rolnictwa poinformował, że w przyszłym roku zostanie uruchomiony program pomocowy skierowany do rolników utrzymujących lochy i produkujących prosięta. Wsparcie wyniesie 1000 zł do każdych urodzonych 10 prosiąt. Jak...

Wskazał, że bardzo trudnym problemem jest ASF i tylko zwalczenie choroby pozwoli na rozwój hodowli trzody. - Ale żeby myśleć o przyszłości produkcji, trzeba mieć w kraju stado podstawowe, tak, gdy przyjdzie lepszy okres dla branży, rolnicy nie byli uzależnieni od zakupu prosiąt zagranicą. Dlatego obecnie trzeba zadbać o lochy i dofinansować ich utrzymanie. Ten postulat już został spełniony - zaznaczył lider KRIR.

Ocenił, że dyskusja podczas spotkania była konstruktywna i merytoryczna. - Mówiliśmy o tym, co trzeba zrobić by zmniejszyć ryzyko gospodarowania w rolnictwie. Jest to właśnie system ubezpieczeń rolnych, ubezpieczenie od ryzyk, w tym trzeba rozwiązać problem oddłużenia gospodarstw - poinformował. Zaznaczył, że wielu rolników utraciło płynność finansową nie ze swojej winy np. z powodu klęsk żywiołowych czy ASF.

Kowalczyk podsumowując konferencję powiedział, że problemów w rolnictwie jest dużo i są różnorodne. Do tego Polska jest związana Wspólną Polityką Rolną, co oznacza, że obowiązują nas limity pomocy de minimis, czyli takie, które można stosować poza programami europejskimi.

Nie można więc pomagać rolnikom w sposób nieograniczony. Dodał, że dużym wyzwaniem będzie też wdrożenie nowej WPR wraz z realizacją Europejskiego Zielonego Ładu. W tym zakresie bez współpracy z rolnikami może być to trudne.
 

Poleć
Udostępnij
KDK GARZYN 2023 - ZOBACZ RELACJĘ!