Rozpoczyna się okres grzewczy. Strażacy radzą, jak wystrzegać się pożaru

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
09-10-2016,8:00 Aktualizacja: 08-10-2016,19:35
A A A
"Reperowanie" drutem bezpieczników, prowizoryczne instalacje elektryczne i ciepłownicze, użytkowanie uszkodzonych urządzeń spalinowych do ogrzewania - to typowe przykłady nieprawidłowości w gospodarstwach rolnych, które mogą doprowadzić do pożarów. 
 
Rozpoczął się okres grzewczy, więc warto zapoznać się z wytycznymi straży pożarnej dotyczącymi bezpieczeństwa pożarowego w gospodarstwach rolnych. Kilka zasad obowiązuje podczas właściwej eksploatacji urządzeń grzewczych.

pożar, świętokrzyskie, straż pożarna, bydło, zagrożenie, zima, mróz

Pożar za pożarem. Płoną całe gospodarstwa

Strażacy z całego kraju mają mnóstwo pracy. Z powodu siarczystych mrozów i konieczności dogrzewania pomieszczeń, dochodzi do coraz większej liczby groźnych zdarzeń. Tylko na Mazowszu w okresie 1-3 stycznia doszło do 246...

Po pierwsze, nie wolno ogrzewać pomieszczeń kuchnią gazową. Po drugie, wszelkie czynności związane z rozłączaniem i przyłączaniem urządzeń grzewczych i innych spalinowych, kontrolą i czyszczeniem przewodów kominowych oraz ich naprawę mogą zajmować się tylko specjaliści z odpowiednimi uprawnieniami.
 
Każde urządzenie grzewcze opalane paliwem ciekłym, gazowym czy stałym zużywa powietrze do spalania tegoż paliwa i wydziela spaliny zawierające substancje szkodliwe dla zdrowia. W związku z tym należy zapewnić swobodny dopływ powietrza i odpływ spalin. 
 
Każde pomieszczenie, w którym jest zainstalowane takie urządzenie, musi mieć zapewnione przewietrzanie: otwory do dopływu świeżego powietrza oraz otwór do przewodu wywiewnego (z kratką) służący do odprowadzania zużytego powietrza. Spaliny zawierają bowiem tlenek węgla, który powoduje zatrucie organizmu (zaczadzenie).

pożar,podlaskie,świnie,trzoda chlewna,słoma,policja,straż pożarna

Dramatyczny pożar oboro-stodoły. Spłonęło ponad 50 świń

Miniona noc była bardzo pracowita dla strażaków z powiatu wysokomazowieckiego (woj. podlaskie). W miejscowości Jabłoń-Jankowice koło Wysokiego Mazowieckiego spłonęła potężna oboro-stodoła. Pierwsze informacje o pożarze dotarły do...
Ponadto urządzenia spalinowe powinny być obsługiwane wyłącznie przez osoby dorosłe - nie można pozwalać dzieciom na zabawę przy piecu, kuchni, ogrzewaczu przepływowym wody czy innym urządzeniu.
 
Zabronione jest użytkowanie uszkodzonych urządzeń spalinowych, przewodów kominowych i instalacji gazowej. Samemu nie wolno dokonować przeróbek. Niestety, prowizorki są według strażaków na porządku dziennym.
 
Inne częste "grzeszki" gospodarzy, których należy się wystrzegać, to:
  • przykrywanie silników elektrycznych słomą, zasypywaniem trocinami, sieczką, plewami, zanieczyszczenie uzwojeń kurzem, pyłem itp.
  • niewłaściwe łączenie przewodów - skręcenie zamiast stosowania złącz śrubowych lub lutowania czy izolowania
  • zakurzenie i pokrycie pajęczyną przewodów w otwartych puszkach rozgałęźnych czy też obluzowanie zamocowanych przewodów do ścian, powodujących zwisy, łatwość uszkodzeń mechanicznych, pękanie żył w przewodach
  • owijanie żarówek tkaniną, folią lub papierem albo zawieszanie na oprawach dekoracji z palnego materiału
  • niezabezpieczenie kloszami opraw oświetleniowych, co powoduje nagrzewanie materiałów będących w bezpośrednim sąsiedztwie żarówki, ponadto kurz osiadły na żarówkach zwęgla się pod wpływem temperatury i w stanie żarzącym opada na palne przedmioty i zapala je
  • "reperowanie" drutem bezpieczników lub stosowanie bezpieczników niewłaściwych, co powoduje nadmierne grzanie się przewodów i często bywa przyczyną pożarów
Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement