Rolnikowi trudno będzie o kredyt. ZBP chce zmian w prawie

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Piotr Śmiłowicz PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
31-08-2017,13:20 Aktualizacja: 31-08-2017,13:35
A A A

Związek Banków Polskich apeluje o zmianę przepisów, które zaliczają do przedmiotów nie podlegających egzekucji komorniczej u rolników np. budynków gospodarczych i gruntów rolnych. Zwrócił się w tej sprawie m.in. do resortu sprawiedliwości.

Zdaniem ZBP, w efekcie tych przepisów "znaczna liczba rolników zostanie pozbawiona dostępu do finansowania działalności, ponieważ nie będzie w stanie przedstawić wystarczającego zabezpieczenia wierzytelności kredytodawcy".

komornik, zajęcie komornicze, egzekucja sądowa, ministerstwo sprawiedliwości,  Zbigniew Ziobro

Czego komornik nie zabierze rolnikowi? Rozporządzenie wreszcie podpisane

Wreszcie podpisane zostało rozporządzenie ministra sprawiedliwości w sprawie określenia przedmiotów należących do rolnika prowadzącego gospodarstwo, które nie podlegają egzekucji sądowej. Procedowanie dokumentu trwało bardzo długo (od...

W oświadczeniu ZBP zwraca uwagę, że 2 sierpnia weszło w życie nowe rozporządzenie ministra sprawiedliwości w sprawie określenia przedmiotów należących do rolnika prowadzącego gospodarstwo.

W myśl tego rozporządzenia można zaliczyć do przedmiotów nie podlegających egzekucji komorniczej u rolników m.in. budynki gospodarcze i grunty rolne, budynki magazynowe, składowe, przechowalnie, szklarnie, tunele foliowe, podstawowe maszyny i narzędzia, w ilości niezbędnej do pracy w gospodarstwie, ciągniki i maszyny rolnicze itp.

Związek przypomina, że znaczna cześć kredytów u rolników zabezpieczona jest właśnie np. na budynkach gospodarczych i gruntach rolnych, bo gospodarze nie są najczęściej właścicielami innych nieruchomości. Podobnie podstawowym źródłem zabezpieczenia są maszyny rolnicze.

Stąd, zdaniem ZBP, nowe przepisy w sposób znaczący ograniczają możliwość zabezpieczenia kredytów dla rolników. "W konsekwencji znaczna liczba wniosków kredytowych będzie niemożliwa do zaakceptowania dla kredytodawców z uwagi na brak wystarczającego zabezpieczenia kredytu" - głosi oświadczenie ZBP.

kwota emerytury i renty wolnej od potrąceń i egzekucji komorniczej, krus, emerytury

Komornik zabierze mniej emerytury

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego informuje, że od 1 lipca zwiększyła się kwota emerytury i renty wolnej od potrąceń i egzekucji komorniczej. Zgodnie z przepisami ustawy z  17 grudnia 1998 r. o emeryturach...

Związek uważa też, że "wprowadzenie powyższych regulacji spowoduje zahamowanie inwestycji w rolnictwie, spowolnienie wzrostu gospodarczego w tym obszarze, a w dalszej perspektywie spowoduje załamanie finansowania działalności gospodarstw rolnych, co może doprowadzić do znacznego osłabienia akcji kredytowej dla całego sektora".

- Wyłączenie de facto majątku, który może być potencjalnie przedmiotem zabezpieczenia prawnego udzielanych kredytów uniemożliwi bankowi podjęcie pozytywnej decyzji w zakresie rozpatrywanego wniosku kredytowego - uważa Jerzy Bańka, wiceprezes ZBP.

- W tej sprawie związek podjął interwencję, kierując stosowane wystąpienia do ministra rozwoju i finansów, ministra rolnictwa, prezesa NBP, prezesa BFG, przewodniczącego KNF oraz do ministra sprawiedliwości jako autora tego rozporządzenia, z wnioskiem o jego zmianę - dodał.

Krzysztof Pietraszkiewicz, prezes ZBP zaznaczył, że bez zmiany tych przepisów banki nie będą miały np. możliwości przyjścia z pomocą kredytową tym rolnikom, którzy padli ofiarą ostatnich kataklizmów. - Żeby te instrumenty można było w ogóle uruchomić, muszą istnieć w bankowości zabezpieczenia - podkreślał.
 

Poleć
Udostępnij