Rolników nie stać na zakup ziemi po cenach rynkowych. Właścicielom bardziej opłaca się oddać w dzierżawę niż sprzedać

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
22-10-2023,8:00 Aktualizacja: 21-10-2023,18:30
A A A

Sposoby na zachęcenie młodych osób do zajęcia się rolnictwem? Przede wszystkim wprowadzenie ułatwień przy zakupie ziemi i przejmowaniu gospodarstwa rolnego oraz ułatwień w rozpoczynaniu działalności gospodarczej związanej z rolnictwem.

Ten pierwszy sposób wymieniało w swoich propozycjach 77,7 proc. respondentów zapytanych w ramach tegorocznej edycji cyklicznego badania „Polska wieś i rolnictwo”, a ten drugi - 71,6 proc. Co istotne, podobne opinie na ten temat wyrażają zarówno rolnicy, jak i osoby ze wsi niezwiązane z rolnictwem.

Ziemia na powiększenie gospodarstwa

„W stosunku do lat 2021-2022, znacząco wzrosła liczba osób przekonanych, że podstawowym powodem nabywania gruntów jest chęć powiększenia gospodarstwa rolnego - w 2021 roku 22 proc. rolników zaznaczyło ten czynnik jako pierwsze wskazanie, w 2022 roku - 36 proc., a w 2023 roku - 61 proc. rolników” - wyliczono w raporcie z badania.

arimr, gus, średnie ceny, ceny ziemi, ceny, grunty orne, kredyty

Ceny ziemi rolnej poszły w górę. Tyle średnio trzeba wydać za hektar

62 852 zł – to średnia cena hektara gruntów rolnych wynikająca z transakcji kupna/sprzedaży przeprowadzonych w II kwartale br. Oznacza to, że ziemia znowu podrożała. Średnie ceny gruntów rolnych podaje Agencja...

Jak z niego wynika, drugim najczęstszym powodem nabywania gruntów rolnych w Polsce według mieszkańców obszarów wiejskich, jest traktowanie ziemi jako lokaty kapitału (47 proc. ogółem, w tym 22 proc. I wskazanie). W następnej kolejności wskazywano na zakup ziemi pod zabudowę jednorodzinną/rekreacyjną (38 proc. ogółem, w tym 14 proc. I wskazanie) oraz chęć zwiększenia wysokości dopłat bezpośrednich (35 proc. ogółem, w tym 12 proc. I wskazanie).

Lepiej wydzierżawić niż sprzedać

Z badania wynika ponadto, że mieszkańcy obszarów wiejskich za kluczowe przyczyny trudności w zakupie ziemi na rynku prywatnym uznają względy finansowe: „rolników nie stać na zakup ziemi po cenach rynkowych” - 51 proc. wskazań ogółem, a także „bardziej opłaca się oddawać ziemię w dzierżawę niż ją sprzedać” - 47 proc. ogółem.

„Powody te są kluczowe zarówno w opinii rolników, jak i osób niezwiązanych z rolnictwem, co więcej, ich znaczenie istotnie wzrosło w porównaniu z latami 2021 i 2022” – przekazano w raporcie.

Poleć
Udostępnij