Rolnik sprzedaje ziemię. Jakim podatkiem go obciążą?

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
26-07-2019,13:45 Aktualizacja: 26-07-2019,13:51
A A A

Właściciele ziemi nie mają pewności, czy przy sprzedaży kilku działek nie zapłacą takiego podatku dochodowego, jaki ponoszą przedsiębiorcy żyjący z handlu działkami. Prawo daje fiskusowi zbyt duże pole do interpretacji - uważa RPO.

Adam Bodnar, rzecznik praw obywatelskich spytał ministra finansów Mariana Banasia, czy planuje doprecyzowanie przepisów o PIT, czy zamierza usystematyzować stosowanie prawa przez organy skarbowe przez wydanie interpretacji ogólnej.

kowr, kupno ziemi, dzierżawa ziemi, ustawa o kształtowaniu ustroju rolnego

Handel ziemią będzie prostszy

Obrót gruntami rolnymi będzie łatwiejszy, ale na pełną swobodę nie ma co liczyć. Od 26 czerwca zmieniają się bowiem zasady handlu ziemią rolną. Do tej pory prawo do tego mieli tylko rolnicy indywidualni. Swobodnie można było sprzedać lub...

Chodzi o to, że obywatele mają duże problemy z ustaleniem, czy sprzedaż części nieruchomości mieści się w granicach zwykłego zarządu majątkiem prywatnym, czy też wykazuje cechy profesjonalnego obrotu handlowego. To ostatnie oznacza prowadzenie działalności gospodarczej, co podlega wyższemu opodatkowaniu.

"Sprawa jest przedmiotem licznych sporów obywateli z fiskusem. Organy skarbowe zasadniczo kwestionują czynności podatników traktowane przez nich w ramach obowiązku samoobliczenia jako odpłatne zbycie nieruchomości. Klasyfikują zaś sprzedaż nieruchomości jako działalność" - czytamy w komunikacie RPO.

W jego ocenie organy skarbowe prezentują stanowisko profiskalne. Dlatego materiał dowodowy oceniają na niekorzyść podatników, uznając, że to działalność gospodarcza. Dopiero gdy sprawa trafia na etap postępowania sądowego, w niektórych przypadkach obywatelom udaje się podważyć decyzje fiskusa.

"Z punktu widzenia organu stojącego na staży konstytucyjnych praw i wolności obywatela, nie do zaakceptowania jest stan, w którym ustawodawca stwarza organom stosującym przepisy podatkowe zbyt duże pole do ich swobodnej interpretacji" - podkreśla rzecznik.

Wystąpienie Adam Bodnara w tej sprawie znajduje się tutaj.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement Advertisement
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu