Rolniczy samorząd prosi o wsparcie. Chce rat i... dopłat

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (em) | redakcja@agropolska.pl
06-02-2015,11:20 Aktualizacja: 06-02-2015,12:35
A A A

Krajowa Rada Izb Rolniczych apeluje do Alberta Jana Maata, szefa COPA o poparcie uruchomienia przez Komisję Europejską mechanizmów interwencyjnych na rynku wieprzowiny i mleka.

Wiktor Szmulewicz, szef rolniczego samorządu na początku listu informuje, że popiera działania Marka Sawickiego, ministra rolnictwa w tych sprawach na europejskim forum.

Zdaniem przewodniczącego KRIR z powodu kryzysu na rynku mleka należy "wprowadzić rozwiązania umożliwiające rolnikom rozłożenie opłaty za przekroczenie kwot mlecznych na nieoprocentowane raty, dokonać korekty poziomów cen interwencyjnych dla masła i odtłuszczonego mleka w proszku, tak aby zapewnić rzeczywiste funkcjonowanie mechanizmu w sytuacjach kryzysowych".

W celu uzdrowienia sytuacji na rynku wieprzowiny rolniczy samorząd popiera przede wszystkim wprowadzenie dopłat do prywatnego przechowywania wieprzowiny.

"Nie należy z góry ograniczać wyłącznie do słoniny i podrobów asortymentu produktów wieprzowych, do których zastosowanie miałby ten mechanizm. W dłuższej perspektywie, ważne jest także podejmowanie działań skierowanych na znoszenie barier weterynaryjnych oraz zdobywanie nowych rynków zbytu. W tym celu nie należy wykluczać uruchomienia refundacji wywozowych" - pisze na koniec listu Szmulewicz do Maata.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj