Rolnicza "Solidarność" z poparciem dla ministra w sprawie zwrotu ziemi

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
04-10-2022,12:45 Aktualizacja: 04-10-2022,12:46
A A A

NSZZ RI "Solidarność" oficjalne poparł deklarację Henryka Kowalczyka, ministra rolnictwa dotyczącą zwrotu ziemi dzierżawionej w powiecie głubczyckim (woj. opolskie) przez spółkę, która nie dokonała ustawowego wyłączenia gruntów.

W komunikacie zamieszczonym w mediach społecznościowych wicepremier napisał: "Ziemia z dzierżawy po Top Farms Głubczyce musi wrócić do Skarbu Państwa, bo spółka nie zgodziła się na wyłączenie części gruntów z umowy. Plan dalszego rozdysponowania tych gruntów ma opracować Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa. Osobiście nadzoruję działania KOWR-u w tym temacie".

Henryk Kowalczyk, NSZZ RI "Solidarność", ubezpieczenia rolne,  KRUS

Minister otwarty na propozycje. Spotkał się z NSZZ RI "Solidarność"

Ubezpieczenia upraw rolnych były jednym z tematów rozmów Henryka Kowalczyka, ministra rolnictwa z prezydium Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Rolników Indywidualnych "Solidarność". Zdaniem polityka...

Tomasz Obszański, przewodniczący rolniczej "S" podziękował w wystosowanym piśmie szefowi resortu za jednoznaczne stanowisko w tej sprawie, które jest w jego ocenie zgodne z oczekiwaniami środowiska rolniczego.

"NSZZ RI ‘Solidarność’ od dawna głośno domagał się jasnego stanowiska w sprawie powrotu gruntów rolnych do Skarbu Państwa i rozdysponowania ich wśród rolników indywidualnych. Mowa tutaj o długoletnich umowach dzierżawy podmiotów, które nie wyłączyły ustawowych 30 proc. swojego areału (zgodnie z ustawa z 16 września 2011 roku), tracąc tym samym możliwość przedłużenia umowy dzierżawy. NSZZ RI 'Solidarność' uważa, że obowiązujące prawo musi być w pełni respektowane i równe wobec wszystkich. Dlatego popieramy decyzję Pana Premiera, mając nadzieję że obejmie ona wszystkie podmioty, które nie wywiązały się z tego obowiązku i będziemy też wspierać wszelkie idące za tą deklaracją decyzje. Jesteśmy za transparentnym podziałem gruntów rolnych oraz poprawą struktury agrarnej gospodarstw rodzinnych, które zapewniają bezpieczeństwo żywnościowe społeczeństwu" - czytamy w stanowisku Związku.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu