Rolnicy znów protestują na ulicach Warszawy

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Aleksandra Kuźniar PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
30-09-2020,12:20 Aktualizacja: 30-09-2020,16:55
A A A

Na warszawskim pl. Trzech Krzyży rozpoczął się protest rolników, którzy sprzeciwiają się nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt zakazującej m.in. hodowli zwierząt na futra i ograniczającej ubój rytualny. Manifestujący idą pod Sejm.

Środowy protest odbywa się pod hasłem: "Strajk rolników! Obronimy polską wieś!". Zorganizowany został przez m.in. przez AGROunię i różne środowiska rolnicze oraz hodowców.

Michał Kołodziejczak, agrounia, protest rolników, piątka dla zwierząt

Rolnicy odpalili race w stolicy. Kołodziejczak: niedługo będzie ostro

- Niedługo będzie ostro i to jest zapowiedź tego, co może być w stolicy - zapowiedział Michał Kołodziejczak,  lider AGROunii w nagraniu na tle gęstego dymu z odpalonych rac na rondzie Dmowskiego. Na środę działacze AGROunii zapowiedzieli duży...

Kilkuset manifestujących zebrało się około godz. 10 na Placu Trzech Krzyży. Potem wyruszyli pod Sejm. Wcześniej rano przed planowanym protestem działacze AGROunii odpalili race na rondzie Dmowskiego. Gęsty dym spowodował utrudnienia w ruchu w pobliżu ronda.

Protestujący niosą ze sobą transparenty z hasłami "Pogrzeb polskiego rolnictwa", "Piątka Kaczyńskiego zamorduje każdego", "Prezydencie ratuj", czy wieńce pogrzebowe oraz trumny z hasłem "Hodowle polskie idą do piachu".

- Odważyliście się przyjechać do Warszawy, przerwać pracę na jeden dzień i pokazać, że macie siłę i determinację, by tutaj być. Chcę zapowiedzieć, że jeżeli nic się nie zmieni, to za dwa tygodnie widzimy się dokładnie w tym samym miejscu - zapowiedział na początku protestu Michał Kołodziejczak, lider AGROunii.

Protestujący rolnicy przekazali też, że ich delegacja zamierza udać się na spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą.

Michał Kołodziejczak, agrounia, protest rolników, piątka dla zwierząt, główki kapusty przed Sejmem

Główki kapusty przed Sejmem. AGROunia znów protestuje

356 główek kapusty wyłożyli w środę przed Sejmem rolnicy w proteście przeciwko nowelizacji ustawy zakazującej hodowli zwierząt na futra. W pobliżu budynku ustawiono również banery AGROunii. Kapusty, w które wbito tabliczki z...

- Pójdziemy jako delegacja na spotkanie z prezydentem. Będziemy apelować o zatrzymanie ustawy. Prezydent staje przed wielkim zadaniem: czy staje po stronie głupoty czy po stronie rolników, po stronie ludzi, którzy ciężko pracują i z tej pracy chcą godnie żyć - informował Sławomir Izdebski, szef rolniczego OPZZ.

Wczesnym popołudniem Andrzej Duda przyjął w Pałacu Prezydenckim delegację komitetu protestacyjnego rolników. Spotkanie dotyczyło oczywiście nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt.

To już kolejny protest działaczy AGROunii przeciwko nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt. Tydzień wcześniej przed Sejmem rolnicy wyłożyli 356 główek kapusty, w którą wbito tabliczki z nazwiskami 356 posłów popierających nowelę. Miało to w zamiarze protestujących symbolizować bezmyślność posłów, którzy zagłosowali za zmianą przepisów.

Nowela m.in. zakazuje hodowli zwierząt na futra i wprowadza ograniczenia uboju rytualnego. W ocenie AGROunii nowelizacja ustawy spowoduje m.in. bardzo duże straty gospodarcze oraz podzieli społeczeństwo.
 

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu