Rolnicy wśród zatrzymanych. 11 osób z zarzutami w "aferze mlecznej"

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Rafał Pogrzebny PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
15-07-2020,13:05 Aktualizacja: 15-07-2020,13:10
A A A

Jedenaście osób usłyszało zarzuty w sprawie działania na szkodę jednej z wielkopolskich spółdzielni mleczarskich. Według śledczych chodzi o proceder rozcieńczania surowca wodą, zawyżania wskazań urządzeń pomiarowych i wyłudzanie pieniędzy.

Straty wyrządzone spółdzielni mogą sięgnąć kilku milionów złotych. Andrzej Borowiak, rzecznik prasowy wielkopolskiej policji poinformował, że wśród zatrzymanych są rolnicy dostarczający mleko, pracownicy spółdzielni i członek rady nadzorczej.

spółdzielnia mleczarska w Mońkach, sąd najwyższy, przyjmowanie łapówek

Jest kasacja od uniewinnienia prezesa spółdzielni mleczarskiej

Do Sądu Najwyższego wpłynęła kasacja prokuratury od uniewinnienia prezesa spółdzielni mleczarskiej w Mońkach (woj. podlaskie). Śledczy zarzucali mu przyjmowanie łapówek; procesy trwały lata, a prawomocny wyrok uniewinniający zapadł w...

- Proceder polegał między innymi na dolewaniu do mleka wody i zawyżaniu w ten sposób ilości dostarczanego surowca. Druga metoda polegała na zafałszowywaniu wskazań urządzeń pomiarowych i sztucznym zawyżaniu ilości odbieranego mleka. Spółdzielnia wypłacała rolnikom wyższe kwoty niż powinna, potem rolnicy dzielili się nimi z nieuczciwymi pracownikami spółdzielni - podał Borowiak.

Według informacji zebranych przez policjantów, podejrzani, powiązani w różnych konfiguracjach personalnych, mogli działać w ten sposób kilka lat.

Postępowanie karne jest prowadzone w sprawie od połowy ubiegłego roku. We wrześniu 2019 r. zarzuty zostały przedstawione pierwszym zatrzymanym. Materiały dowodowe i zarzuty objęły dotychczas 22 osoby. Większość podejrzanych przyznała się do oszustwa za co grozi do 10 lat więzienia.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj