Rolnicy skarżą się na wysokość składek, nie ufają ubezpieczycielom

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
01-04-2015,10:45 Aktualizacja: 01-04-2015,10:53
A A A
Tylko 41 procent rolników, którzy dostają dopłaty obszarowe UE, deklaruje, że przynajmniej raz wykupiło polisę na swoje uprawy. Tak wynika z najnowszego sondażu Agrinet24.
 
Badanie przeprowadziła firma Martin&Jacob współpracująca z bankiem BGŻ. Sondaż odbył się między 9 a 12 marca wśród 1709 właścicieli gospodarstw rolnych powyżej 1 ha w całej Polsce przyjmujących unijne dopłaty.
 
Rolnicy, otrzymujący subsydia, muszą ubezpieczyć co najmniej połowę upraw. Z sondażu wynika tymczasem, że 59 proc. ankietowanych nigdy nie ubezpieczyło swych upraw i 60 proc. nie zamierza tego robić w tym roku.
 
Rolnicy mają wątpliwości
 
Głównym powodem niewykupienia ubezpieczenia jest wysokość składki, brak zaufania do ubezpieczycieli, niewystarczający zakres obejmowanych ryzyk lub upraw, wysokość odszkodowania, procedury związane z wypłatą odszkodowań, złe doświadczenia z firmami ubezpieczeniowymi, suma ubezpieczenia, czy wreszcie brak wiedzy o ubezpieczeniach.
 
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi poinformowało PAP, że wie, iż ubezpiecza się niewielu rolników przyjmujących dopłaty. Dlatego też - jak powiedział we wtorek rzecznik MRiRW Witold Katner - we wrześniu ubr.r rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o ubezpieczeniach rolnych, dzięki któremu będzie możliwe m.in. zawieranie umów ubezpieczeniowych z podwyższeniem do 65 proc. poziomu dofinansowania składek ubezpieczeniowych ze strony państwa. 
 
Projekt przewiduje także zapewnienie producentom owoców i warzyw dostępu do ubezpieczeń z dopłatami z budżetu państwa, umożliwienie zawierania umów na ubezpieczenie upraw rolnych i zwierząt gospodarskich z grupą zakładów ubezpieczeń współpracujących na podstawie porozumienia koasekuracyjnego, czy wreszcie skrócenie z 30 do 14 dni terminu, od którego następuje odpowiedzialność zakładu ubezpieczeń po zawarciu umowy obowiązkowego ubezpieczenia upraw rolnych od ryzyka wystąpienia szkód spowodowanych przez powódź i suszę.

Rzecznik resortu dodał, że 8 kwietnia projekt trafi pod obrady Sejmu.

Ubezpieczą się przez agenta
 
Sondaż Martin&Jacob wskazuje także, że z 41 proc. rolników, którzy ubezpieczali uprawy, 26 proc. korzystało z ubezpieczenia upraw z dopłatami z budżetu państwa do składki, 14 proc. z ubezpieczenia upraw bez dopłat z budżetu państwa do składki, a 1 proc. z obu form polisy.
 
Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu