Rolnicy skarżą się na wnioski o pomoc suszową. KRIR już interweniuje

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
20-09-2018,10:40 Aktualizacja: 20-09-2018,10:49
A A A

Zdaniem władz Krajowej Rady Izb Rolniczych formularze wniosków o wsparcie finansowe dla gospodarstw dotkniętych tegoroczną klęską suszy są zbyt skomplikowane i nadmiernie rozbudowane.

Sygnały o problemach z wypełnianiem dokumentów płyną - jak informuje KRIR - z całej Polski. A czasu na składanie wniosków nie jest wiele, bo Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przyjmuje je tylko do 28 września.

susza, pomoc dla poszkodowanych, straty w uprawach, Jan Krzysztof Ardanowski, susza

Rozmiar strat suszowych poraża, a nadal nie ma wszystkich protokołów

Resort rolnictwa alarmuje, że nadal do wojewodów nie dotarły wszystkie protokoły z gminnych komisji, które zajęły się szacowaniem strat w uprawach. To poważny problem, bo bez dokumentów nie można wypłacić żadnych pieniędzy...

"Ze względu na to, iż wzór wniosku został opublikowany jedynie w formacie PDF, tylko nieliczni rolnicy będą mogli wypełnić go przy pomocy komputera. Równocześnie zwracają uwagę na zbędną konieczność rozpisywania we wniosku wykazu działek ewidencyjnych, na których wystąpiła susza, a o których ARiMR posiada wszelkie informacje" - wskazuje rolniczy samorząd.

Jak ponadto wynika z informacji uzyskanych od rolników, firmy doradcze, a nawet ośrodki doradztwa rolniczego żądały m.in. 50 złotych za wypełnienie wniosku, który liczy 11 stron. Izby rolnicze wystąpiły zatem do ministra rolnictwa z postulatami w sprawie dokumentu.

"W ocenie Zarządu KRIR jest zbyt skomplikowany i nadmiernie rozbudowany. Naszym zdaniem ODR-y powinny świadczyć pomoc w wypełnianiu wniosku bezpłatnie. Ponadto należy niezwłocznie umieścić na stronie ARiMR edytowalną (w formacie xls i word) wersję wniosku" - przekonuje rolniczy samorząd.

W serwisie agencji - co sprawdziliśmy - ukazał się właśnie edytowalny formularz wniosku.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj