Rolnicy przed sądem. Ciążą na nich poważne zarzuty

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (zac) | redakcja@agropolska.pl
07-04-2017,17:00 Aktualizacja: 08-04-2017,15:35
A A A

Przed Sądem Okręgowym w Szczecinie w piątek rozpoczęła się rozprawa przeciwko 38 rolnikom, oskarżonym o utrudnianie przetargów na sprzedaż bądź dzierżawę nieruchomości rolnych na terenie powiatu pyrzyckiego (Zachodniopomorskie).

Ze względu na dużą liczbę oskarżonych proces odbywa się w budynku Sądu Apelacyjnego w Szczecinie. Sprawa cieszy się dużym zainteresowaniem mediów. Sędzia Józef Grocholski podjął decyzję, że proces może być relacjonowane przez media; zezwolił na utrwalenie obrazu i dźwięku, ale nie zgodził się na transmisję na żywo.

ziemia, ceny ziemi, grunty rolne, zakup ziemi, dzierżawa ziemi, anr

ANR wydzierżawiła w 2016 roku prawie 60.000 hektarów ziemi

Ok. 60 tys. hektarów państwowych gruntów wydzierżawiła w ubiegłym roku Agencja Nieruchomości Rolnych. Ziemia dzierżawiona jest głównie w drodze przetargów ograniczonych, skierowanych do rolników - poinformował...
Akt oskarżenia liczy 500 stron. Śledczy uznali, że doszło do zakłócenia i utrudnienia łącznie 29 przetargów na sprzedaż lub dzierżawę nieruchomości rolnych. - Na obecnym etapie postępowanie prowadzone jest w sprawie 38 oskarżonych, którym przedstawiono 255 zarzutów - powiedział w piątek sędzia Grocholski.

Wobec 6 oskarżonych sędzia postanowił o wyłączenie ich sprawy do osobnego rozpatrzenia przed sądem rejonowym. - Sześciu oskarżonym nie przedstawiono zarzutu zakłócania przetargów publicznych, który jest głównym zarzutem wobec pozostałych 32 oskarżonych. Ponadto 32 oskarżonych, za wyjątkiem jednego, ma zarzut udziału w zorganizowanej grupie przestępczej. Zarzuty stawiane 6 oskarżonym dotyczą niejako kwestii ubocznych - wyjaśnił sędzia.

Czyny, o których mowa w akcie oskarżenia zagrożone są karą do 10 lat więzienia.

O sprawie było głośno na początku październiku 2015 r., kiedy policja zatrzymała 11 rolników spod Pyrzyc i b. pracownika ANR. Wobec części zastosowano areszt zastąpiony później poręczeniami i dozorami policji.

Przeciwko ich aresztowaniu przed szczecińską prokuraturą protestowało wtedy kilkudziesięciu rolników, którzy zaparkowali tam swoje ciągniki. W sprawie interweniował m.in. b. minister rolnictwa Marek Sawicki. Wystosował on razem z szefem Solidarności Piotrem Dudą poręczenia osobiste w tej sprawie.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu