Rolnicy muszą wyliczać azot. CDR ma dla nich aplikacje

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
14-01-2019,8:50 Aktualizacja: 14-01-2019,8:59
A A A

Aplikacje-kalkulatory do sporządzania planu nawożenia azotem i do wyliczania maksymalnych dawek azotu przygotował dla rolników radomski oddział Centrum Doradztwa Rolniczego (CDR).

Zostały opracowane według założeń rządowego rozporządzenia z 5 czerwca 2018 roku w sprawie przyjęcia "Programu działań mających na celu zmniejszenie zanieczyszczenia wód azotanami pochodzącymi ze źródeł rolniczych oraz zapobieganie dalszemu zanieczyszczeniu".

dyrektywa azotanowa, ochrona wód, marek gróbarczyk, MGMiŻŚ

Rząd uruchomi programy ochrony wód przed zanieczyszczeniem azotem

Planowane są programy unijne dotyczące rolnictwa, w szczególności ochrony wody przed zanieczyszczeniem azotem. Mają mieć wartość ok. 300 mln euro do 2024 r. - poinformował w Katowicach szef MGMiŻŚ Marek Gróbarczyk. Minister gospodarki...

Jak wiadomo, wejście w życie zapisów tego programu oznacza dla gospodarzy obostrzenia i nowe wymogi w kwestii nawożenia i przechowywania nawozów. Spełnianie obowiązków będzie kontrolowane już od tego roku, a za uchybienia grożą sankcje.

Proponowane przez CDR aplikacje (w programie MS Excel) mają pomóc rolnikom w obliczeniach i prowadzeniu dokumentacji. Jedna z nich służy do planowania nawożenia azotem upraw rolniczych, sadowniczych, warzywniczych i ozdobnych.

"Wykorzystując wskaźniki zawarte w ww. rozporządzeniu, wykonywane są obroty stad zwierząt gospodarskich, na podstawie których obliczane są parametry obiektów do przechowywania nawozów naturalnych oraz produkcja tych nawozów w gospodarstwie. Następnie można sporządzić plan nawożenia upraw nawozami naturalnymi i mineralnymi azotowymi"- objaśnia CDR.

Program zawiera też arkusz do prowadzenia ewidencji stosowania nawozów azotowych oraz umowę sporządzaną w przypadku zbywania nawozów naturalnych.

azot, dyrektywa azotanowa, rolnictwo, ekologia, ochrona wód, NIK

NIK o zapobieganiu zanieczyszczenia wód związkami azotu

Zmienia się sposób wdrażania dyrektywy azotanowej na terenie Polski. Po wejściu w życie 27 lipca br., obowiązującego na terenie całego kraju Programu działań mających na celu zmniejszenie zanieczyszczenia wód azotanami...

Druga aplikacja to natomiast kalkulator do wyliczania maksymalnych dawek azotu.

Zawiera też arkusz do ewentualnego sporządzania obrotów stad zwierząt gospodarskich, na podstawie których wyliczana zostaje produkcja nawozów naturalnych w gospodarstwie.

"Wykorzystując tabelę z maksymalnymi dawkami azotu z w/w rozporządzenia, można zaplanować stosowanie nawozów naturalnych i mineralnych azotowych w uprawach. Aplikacja zawiera również tabele do prowadzenia ewidencji stosowania nawozów naturalnych oraz mineralnych azotowych" - podają twórcy aplikacji.

Co ważne w obu aplikacjach znajdują się instrukcje, które krok po kroku wyjaśniają użytkownikom, jak z korzystać z programów.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement Advertisement
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu