Rolnicy mają więcej zarobić, a konsumenci mniej zapłacić

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Radosław Jankiewicz PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
02-07-2019,9:20 Aktualizacja: 02-07-2019,13:03
A A A

- Liczymy, że konsumenci będą taniej kupować produkty rolne, a rolnicy dostaną godziwe wynagrodzenie za swoją pracę - powiedział o projekcie tzw. Platformy Żywnościowej Marek Dietl, prezes Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie.

- Giełda jest po to, żeby zwiększać efektywność działania rynków. W tej chwili marże w kanale dystrybucji produktów rolnych, są dość wysokie. Jeśli kupujemy owoce czy warzywa w sklepie, to z tego, co my zapłacimy, rolnik dostanie między 20 a 60 proc. - przekonuje ekspert.

Platforma Żywnościowa, giełda rolno-spożywcza, marek dietl,izabela olszewska, Giełda Papierów Wartościowych

Ruszają prace nad uruchomieniem platformy obrotu towarami rolnymi

Giełda Papierów Wartościowych (GPW), Towarowa Giełda Energii (TGE) i Izba Rozliczeniowa Giełd Towarowych (IRGiT) rozpoczynają prace nad projektem, którego celem jest uruchomienie elektronicznej platformy obrotu towarami rolnymi...

Jak mówił, "chcemy umożliwić rolnikom sprzedaż na giełdzie za pośrednictwem naszej platformy, a odbiorcom hurtowym zakup za pośrednictwem tej platformy".

- To jest ważne, że to nie będzie kontakt "jeden do jednego", tylko sprzedający będą zgłaszać oferty cenowe, a hurtownicy będą mogli zgłaszać propozycje, za ile będą chcieli kupić. Na przecięciu podaży i popytu będzie wyznaczona rynkowa cena - wyjaśnił Dietl.

Prezes GPW podkreślił, że dzięki platformie rynku rolnego powinny wygładzić się dochody rolników, a dla konsumentów produktów rolnych może to oznaczać niższe ceny tych produktów w sklepach.

Dodał, że w przypadku platformy chodzi o ustalenie ceny rynkowej produktów rolnych.

- Z jednej strony rolnicy, z drugiej strony bardzo zaawansowane technologie, którymi dysponuje GPW. (...) Najlepszym sposobem organizacji rynku jest konkurencja.(...) To pokaże, jaka jest produkcja rolna w Polsce, jakie są ceny produktów rolnych. Inne ceny będą mogły się odnosić do naszego rynku - ocenił prezes GPW.

Platforma Żywieniowa, kowr, giełda rolno-spożywcza, producent rolny, Narodowe Centrum Badań i Rozwoju

Platforma żywnościowa ma skrócić łańcuch pośredników

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju oraz Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa podpisały umowę, na mocy której NCBR dofinansuje 11 mln zł stworzenie platformy żywnościowej, która pozwoli na skrócenie łańcucha pośredników na...

Jego zdaniem rolnicy powinni tworzyć grupy sprzedawców, np. spółdzielnie, rolnicy, którzy osiągają dużą produkcję będą mogli sami uczestniczyć w platformie.
- Wszystkie transakcje odbywają się za pośrednictwem maklerów (...). Dla rolnika najważniejsze jest to, że widząc - szczególnie kontrakty terminowe - wie, w którym kierunku iść z produkcją rolną - ocenił Dietl.

W ocenie Dietla efektywność rynku dzięki platformie będzie dużo większa. - Powinniśmy być jako cały system gospodarczy z tego zadowoleni - mówił.

Przypomniał, że analogiczna giełda działa we Francji (w ramach Euronext), czyli jednego z największych operatorów giełd w Europie.

- Sprawdziła się znakomicie. Coraz rzadziej słyszymy, że rolnicy we Francji protestują - widać więc, że efektywność rynku można podnieść. Korzyść jest i dla konsumenta i dla rolnika - podkreślił.

Giełda Papierów Wartościowych (GPW), Towarowa Giełda Energii (TGE) i Izba Rozliczeniowa Giełd Towarowych (IRGiT) od początku roku rozpoczęły prace nad projektem pt. "Platforma Żywnościowa", którego celem jest uruchomienie elektronicznej platformy obrotu towarami rolnymi. To pionierski projekt, ujęty w rządowej Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju.

Projekt uruchomienia giełdowego rynku rolnego został zgłoszony przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi do Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju jako kluczowy dla rozwoju sektora rolniczego w Polsce. Koordynatorem jego realizacji jest Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa (KOWR).

W pierwszej kolejności przewidywane jest stworzenie rynku bazowego z fizyczną dostawą towarów, ale w dalszej perspektywie rozważane jest uruchomienie rynku terminowego. Zorganizowana, elektroniczna platforma obrotu dostarczy nowych możliwości handlu dla wielu grup uczestników rynku rolnego.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj