Rolnicy dostaną pomoc w związku z suszą

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Aneta Oksiuta PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
04-07-2019,14:25 Aktualizacja: 04-07-2019,14:31
A A A

- Rolnikom będzie udzielona pomoc w związku z suszą - zapowiedział w czwartek w Sejmie Jan Krzysztof Ardanowski, minister rolnictwa.

- Wojewodowie dostali polecenia, by zacząć w gminach, które są objęte bilansem klimatycznym prowadzonym przez Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach, żeby rozpocząć szacowania, żeby się z tym też i pospieszyć - dodał szef resortu.

nawadnianie gospodarstw, niedobór wody, jan krzysztof ardanowski, sejm, mała retencja

Od sierpnia ruszy dofinansowanie inwestycji nawadniania w gospodarstwach

- Od sierpnia uruchamiamy program dofinansowania inwestycji związanych z nawadnianiem w gospodarstwach rolnych - powiedział Jan Krzysztof Ardanowski, minister rolnictwa. - Mam nadzieję, że opóźnienia nie będzie, jeżeli to może bardzo...

Ostatni raport IUNiG wskazuje, że w 14 województwach (...) susza występuje, a zbliżają się żniwa. - Chodzi o to, żeby oszacować suszę. Pomoc rolnikom będzie udzielona - powiedział polityk.

Instytut poinformował we wtorek, że utrzymująca się w Polsce susza rolnicza zwiększyła zasięg. W stosunku do poprzedniego okresu raportowania nastąpił wzrost o 670 gmin, w których występuje. Odnotowano ją na powierzchni 28,09 proc. gruntów ornych.

Susza rolnicza występuje w województwach: lubuskim, wielkopolskim, łódzkim, opolskim, podlaskim, mazowieckim, zachodniopomorskim, dolnośląskim, lubelskim, pomorskim, kujawsko-pomorskim, śląskim, świętokrzyskim i warmińsko-mazurskim.

Według IUNG suszą objęte są wszystkie monitorowane grupy i gatunki upraw: zboża jare, ozime, krzewy owocowe, truskawki, rzepak i rzepik, rośliny strączkowe, kukurydza na ziarno, kukurydza na kiszonkę, drzewa owocowe, warzywa gruntowe, tytoń, burak cukrowy, ziemniaki i chmiel.

W ocenie instytutu największe zagrożenie suszą rolniczą występowało wśród upraw zbóż jarych - odnotowano ją w 1219 gminach Polski, co stanowi 49,21 proc. gmin kraju.
 

Poleć
Udostępnij