Rolnictwo w Polskim Ładzie. Premier ujawnia rozwiązania

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Aneta Oksiuta PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
14-06-2021,8:10 Aktualizacja: 14-06-2021,8:46
A A A

Odchudzenie biurokracji dla rolników; ustawa o rodzinnym gospodarstwie rolnym; uwolnienie rolniczego handlu detalicznego dla mniejszych gospodarstw - to niektóre rozwiązania dla rolników w Polskim Ładzie.

Debata "Polski Ład. Od pola do stołu", z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego i Grzegorza Pudy, ministra rolnictwa została zorganizowana w Instytucie Zootechniki w Balicach koło Krakowa. Szef rządu wymienił kilka rozwiązań dla gospodarzy zawartych w Polskim Ładzie.

grzegorz puda, minister rolnictwa, tvp info

Puda: w Polskim Ładzie nacisk na małe i średnie gospodarstwa rolne

W Polskim Ładzie szczególny nacisk będzie kładziony na wsparcie dla małych i średnich gospodarstw rolnych - mówił we wtorek minister rolnictwa Grzegorz Puda. Ocenił, że ze środków z Polskiego Ładu i Krajowego Planu Odbudowy...

- Po raz kolejny zwiększamy poziom środków dopłat do paliwa dla rolników ze 100 zł na 110 zł i to konkretnie mogę podać datę - od 1 stycznia 2022. Za pół roku ta nowa regulacja będzie już ujęta w budżecie państwa polskiego na kolejne lata - zapewnił.

Po drugie - jak mówił premier - uwolnimy rolniczy handel detaliczny dla mniejszych gospodarstw, ale także dla średnich. - To ważny kierunek ich działań i sprzedaży, zwiększymy szansę na sprzedaż ich produktów detalicznych nie tylko w miejscu wytworzenia, ale także jeszcze dalej. Korzystamy tutaj z rozwiązań austriackich i kilku innych krajów - powiedział.

Trzecie rozwiązanie to ustawa o rodzinnym gospodarstwie rolnym. Czwarte - kodeks rolny, który jasno określi zasady gospodarowania, podstawowe prawa rolników, a także zabezpiecza - zwłaszcza mniejszych i średnich właścicieli rolnych.

- Po piąte - mniej biurokracji. Jedno e-okienko elektroniczne, internetowe okienko dla tych, którzy z internetu korzystają. Minister rolnictwa dostał ode mnie jednoznaczne zadanie - odchudzić biurokrację dla rolników, maksymalnie zmniejszyć ilość formularzy, uprościć - podkreślił Morawiecki.

Polska - nasza ziemia, Polski Ład, gospodarstwa rodzinne, dopłaty do paliwa rolniczego

PiS sporo obiecuje rolnikom

Zwiększenie stawki dopłat do paliwa rolniczego z 100 do 110 zł za ha; przygotowanie ustawy o rodzinnym gospodarstwie rolnym i większa możliwość prowadzenia działalności gospodarczej - m.in. takie rozwiązania przygotowano w "Polskim...

Jak dodał, każda rubryczka mniej to dziesiątki tysięcy rolników, którzy mają więcej czasu na to, co jest ważne, czyli na pracę, na przemyślenia w swoim gospodarstwie i na odpoczynek.

Po szóste to stworzenie centralnego systemu informatycznego zasobu państwowej ziemi. Siódme rozwiązanie to kolejny krok w cyfryzacji wsi, czyli system pozwalający na zidentyfikowanie żywności "od pola do stołu".

Dziewiąte rozwiązanie - jak zaznaczył szef rządu - ma zagwarantować rolnikom większą swobodę pracy, a dziesiąte - dotyczyć rozwiązań cywilizacyjnych dla wsi, jak np. program wodno-kanalizacyjny.

Szef rządu powiedział, że w nowej perspektywie finansowej do polskich rolników trafi ponad 34 mld euro.

- To około 150 mld zł, które pójdą na bezpośrednie wsparcie rolników, wyrównanie dopłat z hektara do średniej unijnej, ale także na rozwój wsi - mówił, wskazując takie projekty jak m.in. program małej retencji i meliorację, które mają pomóc rolnikom zabezpieczyć się przed przyszłymi klęskami suszy. Środki będą mogły być wykorzystywane również na "rozwój parku maszynowego i infrastruktury na wsi".

Premier zapowiedział także wsparcie dla rozwoju kultury wiejskiej. - Polski Ład to także program wsparcia kultury i tradycji wiejskiej. Chcę podziękować wsi, że jest depozytariuszem tradycji, kultury i wiary - powiedział Morawiecki.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj