Rolnictwo to priorytet. KRIR chce utworzenie specjalnego funduszu

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
03-04-2020,9:15 Aktualizacja: 03-04-2020,9:20
A A A

Krajowa Rada Izb Rolniczych proponuje utworzenie Funduszu Rolnego i apeluje do premiera Mateusza Morawieckiego o potraktowanie rolnictwa i zakładów przetwórczych branży rolno-spożywczej jako priorytetu.

"W związku z trwającą epidemią koronawirusa i grożącą zapaścią gospodarczą kraju, zwracamy się z apelem o potraktowanie rolnictwa i branży rolno-spożywczej jako priorytetu. Jej upadek doprowadzi do upadku rolników, którzy nie będą mieli gdzie sprzedać surowców, a w konsekwencji może spowodować ogromne fale braku żywności, która jest niezbędna do życia ludzi" - napisał rolniczy samorząd.

wsparcie dla rolników, nabory wniosków, prow, koronawirus, arimr, kowr

Koronawirus a nabory PROW

Ministerstwo rolnictwa informuje, że planowane terminy naborów w ramach PROW 2014-2020 mogą zmienić się, by dać więcej czasu podmiotom ubiegającym się o środki na skompletowanie dokumentacji. Ma to związek z epidemią koronawirusa. "W...

Izby proponują natychmiastowe utworzenie Funduszu Rolnego przy Banku Gospodarstwa Krajowego, który miałby udzielać kredytów obrotowych i inwestycyjnych długoterminowych dla rolnikom i firmom branży rolno-spożywczej.

Procedury miałyby być uproszczone a czas rozpatrzenia - maksymalnie 7 dni. Stopa procentowa - na okres epidemii plus 180 dni - powinna wynosić 0 proc. Spłata kapitału następowała by po okresie ustania epidemii plus 180 dni.

Samorząd rolniczy postuluje też zawieszenie spłat rat od kredytów inwestycyjnych i obrotowych zaciągniętych wcześniej i przełożenie ich na dalsze lata; udzielanie gwarancji bankowych; restrukturyzację konsolidacja zaciągniętych kredytów  wcześniej.

Izby chcą ponadto by firmy z branży rolno-spożywczej zostały potraktowane jako uprzywilejowane, bez względu na skalę produkcji i liczbę zatrudnionych osób (czy są to firmy mikro, średnie czy duże) oraz uwzględnione w tarczy antykryzysowej.

Według KRiR, powinny być wstrzymane zajęcia komornicze, a VAT wypłacany natychmiast. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa powinna zaś natychmiast rozpocząć wypłatę wszelkich dopłat: suszowych, bezpośrednich i dofinansowania w ramach PROW wszelkich inwestycji dla rolników i firm na podstawie oświadczeń o zakończonej inwestycji - proponuje Krajowa Rada Izb Rolniczych.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj