Rolnictwo o krok od historycznego kryzysu. Wyniki badania są zatrważające

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
09-12-2022,9:35 Aktualizacja: 09-12-2022,9:40
A A A

Pogarsza się i tak już zła sytuacja w polskim rolnictwie – wnioskuje z najnowszej edycji swojego badania koniunktury w tej branży Instytut Rozwoju Gospodarczego Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie.

Badanie dotyczące IV kwartału br. przeprowadzone w październiku i listopadzie na próbie 2191 gospodarstw rolnych. Wówczas wartość wskaźnika koniunktury rolnej (IRGAGR) obniżyła się – w porównaniu z III kwartałem – o 3,9 pkt, do wysokości -20,8 pkt. Przy czym pogorszenie się koniunktury w IV kwartale roku jest zjawiskiem dość typowym, wynikającym z rytmu sezonowych wahań produkcji rolnej, uwarunkowanego porami roku.

"Jej dynamika w czwartym kwartale roku bieżącego nie różni się istotnie od przeciętnej w tym okresie, jednak odnotowany spadek pogłębia dekoniunkturę trwającą już niemalże półtora roku. Wartość wskaźnika IRGAGR jest niższa niż przed rokiem o 9,1 pkt, a od wieloletniej średniej dla czwartych kwartałów o 13,3 pkt." – czytamy w syntezie badania.

gleba, uprawa, dopłaty

Na jakie dopłaty można liczyć? Zobacz wyliczenia

Od aktywności i pomysłowości rolnika będzie zależał poziom przyszłych dopłat, które finalnie otrzyma – to zasadniczy wniosek Wielkopolskiej Izby Rolniczej (WIR) z przeprowadzonych przez jej specjalistów wyliczeń. W ocenie...
W ocenie naukowców, spadek wartości IRGAGR wynika w głównej mierze z fatalnych prognoz dochodów gospodarstw rolnych w najbliższej przyszłości, przekładających się m.in. na pogorszenie się nastrojów rolników. Zaledwie co dziesiąte gospodarstwo rolne optymistycznie ocenia swoją sytuację ekonomiczną w nieodległej przyszłości. To najgorszy wynik w historii badania koniunktury rolnej przez IRG SGH.

"Zmniejszyły się zakupy obrotowych środków produkcji, zwłaszcza nawozów sztucznych i środków ochrony roślin, osiągając poziom najniższy od ponad 20 lat. Zmniejszyły się również inwestycje w maszyny i urządzenia do wysokości najniższej od 20 lat. Na bardzo niskim poziomie utrzymuje się skłonność do zaciągania kredytów na sfinansowanie produkcji" – wylicza IRG SGH.

Z badania wynika, że rolnicy spodziewają się znacznego pogorszenia ich sytuacji finansowej w kolejnym kwartale. Przewidują spadek przychodów z produkcji, oszczędności i wzrost zadłużenia. Wartość salda prognostycznego odnośnie oszczędności jest najniższa od 1999 r.

"Oceniając ogólnie obecną sytuację w polskim rolnictwie na podstawie wyników badania koniunktury, przeprowadzonego w październiku i listopadzie, należy określić ją jako złą, niewiele lepszą niż w kryzysowych latach 2008-2009. Kolejny kwartał najprawdopodobniej nie przyniesie poprawy" – podsumowali naukowcy.

 
Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu