Robot jeździ po polu - naświetla rośliny i ogranicza zużycie środków chemicznych

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
21-06-2021,14:50 Aktualizacja: 21-06-2021,14:58
A A A

Na Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie powstał robot, który przemieszcza się po polu i naświetla rośliny laserem, aby prawidłowo rosły przy znacznym ograniczeniu środków chemicznych.

Technologia rozwijana przez startup Hugo Green Solutions otrzymała jedno z wyróżnień w konkursie "Polski Produkt Przyszłości". Jak informuje Izabella Majewska, rzecznik prasowy UR innowacja jest oparta na dwóch rozwiązaniach: to stymulator wzrostu Hugo - Growth Stimulator i Hugo - Robot Rolniczy.

uniwersytet rolniczy w krakowie, konkurs Modernizacja Roku & Budowa XXI wieku, Izabella Majewska, spichlerz

Uniwersytet Rolniczy w Krakowie nagrodzony za inwestycję

Spichlerz z 1885 r., przebudowany na budynek użyteczności publicznej Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie, zajął pierwsze miejsce w 24. ogólnopolskim konkursie "Modernizacja Roku & Budowa XXI w.". - Prace związane były z...

Technologia powschodowego naświetlania roślin znajduje się w fazie testów polowych, natomiast naświetlanie nasion przed siewem zostało zgłoszone do ochrony patentowej, przygotowywane są algorytmy naświetlania.

Robot jest prototypową platformą jezdną spełniającą wiele zadań. Umożliwia punktowe stosowanie zabiegów agrotechnicznych związanych z precyzyjnym wykonywaniem naświetlania roślin, oprysków, dolistnego dokarmiania roślin i można go rozbudować o nowe moduły funkcjonalne.

Laser pobudza rośliny do wzrostu, ograniczając lub zupełnie eliminując konieczność korzystania ze środków chemicznych. Maszyna może dawkować światło każdej roślinie zarówno w uprawach polowych jak i szklarniowych.

Jak podkreślają twórcy technologii, jest ona ekologiczna i kluczowa dla zmniejszenia negatywnego wpływu rolnictwa na środowisko.

Dwustopniowy, zintegrowany proces diagnozy stanu zdrowotności roślin opiera się o analizę obrazu uzyskaną z sensorów spektralnych zainstalowanych na platformie jezdnej robota.

Pozwala to wychwytywać oznaki uszkodzenia roślin przez patogeny chorobotwórcze. Biostymulacja polega na wspomaganiu rośliny poprzez naświetlania przy użyciu diod laserowych.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu