Resort stawia sprawę jasno. Połączenia inspekcji nie będzie

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
24-08-2022,9:20 Aktualizacja: 24-08-2022,9:25
A A A

W najbliższej przyszłości nie ma się co spodziewać konsolidacji inspekcji stojących na straży bezpieczeństwa żywności. Resort rolnictwa wskazuje na trudności natury organizacyjnej oraz wojnę w Ukrainie.

Wiceminister Lech Kołakowski w odpowiedzi na wystąpienie samorządu rolniczego dotyczące konsolidacji instytucji odpowiedzialnych za bezpieczeństwo żywności poinformował, że obecnie nie toczą się żadne prace legislacyjne w tym zakresie.

WIORiN Bydgoszcz, uprawa ziemniaka, stonka ziemniaczana, mszyce

Ziemniaki pod lupą inspektorów. Stonka atakuje

W okresie wakacyjnym inspektorzy ochrony roślin i nasiennictwa mają sporo pracy. Przeprowadzają m.in.  kwalifikację polowych upraw. Pracownicy tucholskiego oddziału Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Bydgoszczy...

"Przeprowadzenie reorganizacji służb kontroli żywności w Polsce stanowi duże wyzwanie organizacyjne. Ponadto, w toku podejmowanych dotąd prób takiej reorganizacji, występowały istotne rozbieżności dotyczące zadań i organizacji przyszłej skonsolidowanej inspekcji, a różnice w tym zakresie były trudne do przezwyciężenia" - wyjaśnił polityk.

Wskazał też na aktualne warunki geopolityczne, będące w szczególności skutkiem agresji Federacji Rosyjskiej na Ukrainę, która znajduje także odzwierciedlenie w działalności instytucji państwowych.

W ocenie resortu, nie sprzyja to generowaniu niepewności i niestabilności, które w początkowym etapie wiązałyby się z przeprowadzaniem takiej konsolidacji. "Reasumując, realizacja szeroko zakrojonego działania w postaci konsolidacji inspekcji odpowiedzialnych za bezpieczeństwo i jakość żywności jest aktualnie niecelowa" - przekazał Lech Kołakowski.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu