Rady społeczne ustawowo przy każdym oddziale KOWR. Posiedzenia będą nagrywane

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
06-12-2023,9:35 Aktualizacja: 06-12-2023,13:29
A A A

Zgodnie ze zmienianymi przepisami w działaniach Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa (KOWR) silniejszą rolę ma odgrywać strona społeczna. Chodzi tu m.in. o procedury związane z gospodarowaniem państwowym zasobem ziemi.

Rada Ministrów zaaprobowała projekt ustawy o zmianie ustawy o Krajowym Ośrodku Wsparcia Rolnictwa. Przewiduje on uregulowanie przepisów odnoszących się do rad społecznych.

A mianowicie takie rady (w charakterze organów opiniodawczo-doradczych) mają teraz właśnie na podstawie nowelizowanej ustawy działać w każdym oddziale terenowym oraz w Centrali KOWR. Obecnie funkcjonują one na podstawie zarządzeń dyrektora generalnego KOWR.

kowr, humięcki, ziemia, grunty, państwowy zasób, sprzedaż, dzierżawa

W okresie styczeń-październik br. KOWR wydzierżawił 24,3 tys. ha ziemi

Ponad 4 tys. przetargów na dzierżawę państwowej ziemi zorganizował od stycznia do października br. Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa. W nowo zawartych umowach wydzierżawiono ok. 24,3 tys. hektarów - poinformował dyrektor...

„Rady społeczne pełnią istotne funkcje, zapewniając uczestnictwo czynnika obywatelskiego w bieżącym funkcjonowaniu KOWR, w szczególności jeśli chodzi o gospodarowanie nieruchomościami wchodzącymi w skład Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa” – wskazano w rządowym komunikacie.

Jednocześnie - w celu zapewnienia transparentności działalności rad społecznych - nowe przepisy zakładają, że posiedzenia tych gremiów będą jawne oraz transmitowane i utrwalane za pomocą urządzeń rejestrujących obraz i dźwięk.

„Nagrania z posiedzeń będą udostępniane w Biuletynie Informacji Publicznej. W BIP udostępniane będą także protokoły z posiedzeń oraz podjęte na nich uchwały” – zapewniono w komunikacie.

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu