Rachmistrze nie odwiedzą gospodarstw

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Anna Wysoczańska PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
01-10-2020,19:15 Aktualizacja: 01-10-2020,19:29
A A A

W związku z utrzymującym się wysokim poziomem zachorowań, spowodowanych pandemią COVID–19, GUS wstrzymuje realizację spisowych wywiadów bezpośrednich w gospodarstwach rolnych przez rachmistrzów.

Decyzja obowiązuje na terenie całego kraju od czwartku, 1 października. Wywiad bezpośredni przeprowadzony przez rachmistrza spisowego był jedną z form wypełnienia formularza spisowego.

spis rolny, gus, epidemia koronawirusa, Dominik Rozkrut

Rolnicy spisują się w internecie, a urząd oszczędza

W spisie rolnym wzięło już udział blisko 50 tys. rolników, którzy udzielili informacji wypełniając formularz dostępny w internecie - poinformował Dominik Rozkrut, prezes GUS. To wygodna metoda dla rolników, a dla urzędu...

Powszechny Spis Rolny jest przeprowadzany ponadto poprzez formularz dostępny na stronie GUS, polegający na weryfikacji, aktualizacji i uzupełnieniu danych - (spisrolny.gov.pl), samospis przez telefon - dzwoniąc na infolinię spisową - oraz metodami uzupełniającymi, m.in. poprzez wywiad telefoniczny przeprowadzony przez rachmistrza spisowego.

Jak zaznaczono w komunikacie Dyrektora Centralnego Biura Spisowego, obowiązkową metodą jest samospis internetowy. Z innych form mogą skorzystać rolnicy, którzy nie posiadają dostępu do internetu lub mają trudności z wypełnieniem formularza.

Przypomniano, że każdy urząd gminy i statystyczny w województwie jest zobowiązany do udostepnienia miejsca do samospisu dla rolników, ale jednocześnie zwrócono uwagę, że niektóre urzędy - w związku ze stanem epidemicznym w kraju - mogą mieć zmienione godziny pracy lub ograniczone kontakty bezpośrednie z interesantami.

W ramach metod uzupełniających z gospodarzami mogą skontaktować się telefonicznie rachmistrzowie spisowi. Wówczas rolnik ma obowiązek udzielić odpowiedzi na pytania z formularza spisowego. Rachmistrzowie będą realizowali spis rolny przez wywiad telefoniczny do 30 listopada.

Powszechny Spis Rolny rozpoczął się 1 września i potrwa właśnie do 30 listopada. Obejmie zasięgiem cały kraj. Spisywane są gospodarstwa, które 1 czerwca prowadziły działalność rolniczą. Udział w spisie jest obowiązkowy.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj