Pył znad Sahary dociera do naszego kraju. Będzie gorąco i niebezpiecznie

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: imgw, (zac) | redakcja@agropolska.pl
23-04-2019,11:20 Aktualizacja: 24-04-2019,7:51
A A A

Według prognoz Centrum Prognozowania Pyłu w Barcelonie (Barcelona Dust ForecastCenter) 23 kwietnia do Polski dotrze pył znad odległej o tysiące kilometrów Sahary. 

- Sprzyja  temu  cyrkulacja atmosferyczna: rozległy wyż nad Europy Wschodniej i rozległy niż nad Europą Zachodnią. Oba te układy kierują ku nam z południa masy powietrza wypełnione pyłem znad afrykańskiej pustyni - informuje Mateusz Barczyk, synoptyk Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej w Warszawie.

Duża różnica  ciśnienia  między  wspomnianymi  układami  spowoduje,  że  napływ  powietrza z południa  będzie  silny,  dodatkowo  przyczynie  się  do  silnego  i  porywistego  (w  porywach do 70km/h) wiatru.

burza piaskowa, susza, rolnictwo, susza rolnicza

Burze piaskowe w Polsce, rolnicy modlą się o deszcz

Czy już w kwietniu możemy powiedzieć, że mamy do czynienia z suszą rolniczą? Chociaż nie potwierdzają tego oficjalne dane Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa, to rolnicy doskonale wiedzą, że właśnie tak jest. W wielu miejscach sytuacja staje...

Monitorowanie i prognozowanie wędrówki pyłu znad Sahary  nie  jest  zadaniem  polskiej służby meteorologicznej (IMGW-PIB).

W Europie zadanie to przypadło specjalnie w tym celu powołanemu  konsorcjum,  w  skład  którego  wchodzi  Hiszpańska  Państwowa  Agencja Meteorologiczna (AEMET) i Barcelońskie Centrum Superkomputerowe (BSC-CNS). Konsorcjum specjalizuje się w zakresie piasku atmosferycznego i prognozy pyłu. Wytwarza i dystrybuuje prognozy,  które  można  śledzić  tutaj.

Centrum Prognozowania Pyłu w Barcelonie prezentuje swoje prognozy od 10 czerwca 2014 r. Prognozy pyłu umożliwią określenie planów mających na celu złagodzenie poważnych skutków spowodowanych wysokim poziomem pyłu zawieszonego dla życia i mienia.

pszenica, zmiana klimatu, susza rolnicza, Jorgen Olesen, Uniwersytet Aarhus

Pszenica nie jest wystarczająco odporna na zmiany klimatu

Według naukowców stosowane obecnie w europejskim rolnictwie programy hodowlane pszenicy i wysiewane jej odmiany nie zapewniają uprawom odpowiedniej odporności na zmiany klimatu - twierdzą w publikacji na łamach PNAS. Grupa europejskich...

Jak  nietrudno się domyślić wraz z pyłem z południa napłynie do nas również gorące powietrze zwrotnikowe.

W środę termometry w kraju pokażą 24°C, w czwartek 25°C, a w piątek nawet 27°C.  W nocy ze środy na czwartek i w kolejnych dniach mogą pojawiać się  lokalne przelotne opady deszczu lub burze. Ochłodzenia spodziewamy się w sobotę, wraz z przemieszczającym się frontem chłodnym zacznie napływać do nas z zachodu powietrze chłodniejsze, polarne morskie.

Wymiana masy powietrza spowoduje koniec obecności saharyjskich pyłów nad Polską. Ponieważ jest to dość odległy termin, prognozy mogą się jeszcze zmienić, dlatego zachęcamy do śledzenia aktualnych prognoz synoptycznych.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Advertisement