Ptasia grypa u kotów? Jest stanowisko głównego lekarza weterynarii

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
21-06-2023,16:50 Aktualizacja: 21-06-2023,16:54
A A A

Główny lekarz weterynarii przekazał swoje stanowisko w związku z pojawiającymi się m.in. w mediach społecznościowych informacjami na temat ewentualnych zakażeń kotów domowych wirusami grypy ptaków.

W ostatnich dniach zrobiło się głośno o tajemniczej chorobie kotów. Te czworonogi – jak wskazują internauci - wykazując objawy w postaci duszności czy zaburzeń neurologicznych, padają nawet w ciągu 24 godzin od pojawienia się problemów zdrowotnych. Zaistniało podejrzenie, że zwierzęta mogą zmagać się z wirusem ptasiej grypy. W tej sprawie komunikat wydał główny lekarz weterynarii.

wścieklizna, lisy, wścieklizna w Polsce, szczepienia przeciwko wściekliźnie, psy, koty, główny lekarz weterynarii

Wścieklizna coraz groźniejsza. Gdzie trzeba szczepić koty?

Mazowiecki Wojewódzki Lekarz Weterynarii 20 stycznia poinformował o wykryciu 2. przypadków wścieklizny u zwierząt na terenie województwa mazowieckiego. Przypadki te odnotowano na terenie dzielnicy Wesoła Miasta Stołecznego...

„Na chwilę obecną, nie ma żadnych dowodów, a w szczególności wyników badań laboratoryjnych, które mogłyby stanowić przesłankę do twierdzenia, że opisywane w mediach objawy, obserwowane u kotów, wynikają z zakażenia wirusem grypy ptaków i nastąpiły po zjedzeniu surowego mięsa jakiegokolwiek gatunku zwierzęcia rzeźnego, znajdującego się w legalnym obrocie, a pozyskanego w zatwierdzonych rzeźniach, w których przeszły badania przed - i poubojowe” – czytamy w komunikacie GIW.

Jak w nim podkreślono, zgodnie z danymi Światowej Organizacji Zdrowia Zwierząt, dotychczas na świecie potwierdzono jedynie 2 przypadki zakażenia kotów domowych wirusami grypy ptaków.

„Zgodnie z obecnym stanem wiedzy wirus grypy ptaków stanowi zagrożenie dla ptactwa domowego oraz dzikiego. Główny lekarz weterynarii jest w ścisłym kontakcie z placówkami naukowymi z dziedziny weterynarii oraz organami Krajowej Izby Lekarsko-Weterynaryjnej w celu wyjaśnienia sytuacji. W przypadku posiadania nowych danych GLW będzie podejmować działanie stosowne do sytuacji i ewentualnego zagrożenia zdrowia zwierząt zgodnie z przyjętymi w prawie zasadami” - poinformowano.

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu