Pseudorolnicy stracą dopłaty? Specjalne zespoły na tropie uchybień

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
24-10-2017,19:40 Aktualizacja: 25-10-2017,15:21
A A A

Specjalnie powołane zespoły będą sprawdzać, czy właściwie funkcjonują rozporządzenia dotyczące wypłat unijnych dopłat. Może wówczas uda się choćby w części wyeliminować przepisy umożliwiające pobieranie pieniędzy przez tzw. pseudorolników.

- Coraz bardziej będzie ujawniać się niespójność statystyk z realiami rolnictwa. Mamy 1,3 mln wniosków o dopłaty, z czego połowa wnioskodawców nie orze i nie sieje. Ten problem będzie narastał i w końcu będzie trzeba się z nim zmierzyć - powiedział w wywiadzie dla "Gazety Pomorskiej" Jarosław Kalinowski (PSL), europoseł, były wicepremier i minister rolnictwa.

dopłaty bezpośrednie, wypłata zaliczek na poczet dopłat bezpośrednich, ryszard zarudzki, marek sawicki

Posłowie spierali się o dopłaty. Polska chce wyrównania stawek

Temat zrównania dopłat bezpośrednich, czyli de facto podniesienia stawek dla polskich rolników, budzi zawsze sporo emocji i wraca jak bumerang. Ostatnio tą sprawą zajmowali się po raz kolejny posłowie z sejmowej komisji rolnictwa....

Nie po raz pierwszy problem ten poruszony został podczas posiedzenia sejmowej komisji rolnictwa. - Chodzi o wypłaty płatności obszarowych dla właścicieli albo dzierżawców łąk. Bardzo często jest tak, że dzierżawca albo właściciel raz do roku skosi trawę, nawet nie zbierze siana i bierze dopłaty. Aż serce się kraje. To nie jest efektywne dawanie płatności - przekonywał poseł Robert Telus (PiS).

Polityk zaznaczał, dopłaty są po to, by rozwijało się rolnictwo. - Tymczasem bardzo często jest tak, że to nie rolnicy, tylko tzw. rolnicy z Marszałkowskiej wydzierżawiają hektary łąk po to tylko, żeby wziąć dopłaty. Coś trzeba z tym zrobić - alarmował.

Jarosław Sachajko (Kukiz15), szef sejmowej komisji rolnictwa - zwracając się do przedmówcy - zaznaczył, że złożył projekt ustawy dotycząc zlikwidowania pseudodopłat dla pseudorolników.

zaliczki na poczet płatności bezpośrednich za 2017 rok, płatności bezpośrednie, zaliczki dla rolników

Płatności bezpośrednie za 2017 rok. Ruszyła wypłata zaliczek

16 października ARiMR rozpoczęła wypłatę zaliczek na poczet płatności bezpośrednich za 2017 rok. Ich wysokość, podobnie jak w roku ubiegłym, wynosi 70 proc. kwoty dopłat. Wypłata zaliczek potrwa do końca listopada, a na konta rolników trafi...

- Rzeczywiście jest to naganne zjawisko, ale tu, panie pośle, prosiłbym porozmawiać z własnym ugrupowaniem i przyjąć, ewentualnie ze zmianami, projekt ustawy, który już złożyłem. Niestety, ale publicznych pieniędzy wypływa bardzo dużo - stwierdził.

Ryszard Zarudzki, wiceminister rolnictwa zapowiedział przegląd rozporządzeń dotyczących m.in. unijnych płatności. W tym celu tworzonych jest 10 zespołów, składających się ze specjalistów. Ich zadaniem będzie wykrycie uchybień w przepisach oraz np. uproszczenie wniosków o płatności i dotacje.

Wiceszef resortu powiedział, że w ramach prac mają też być sprawdzane kwestie dopłat dla właścicieli czy dzierżawców łąk. Polityk poprosił o szczegółowe informacje w tej sprawie.
 

Poleć
Udostępnij
WAŻNE WYDARZENIE