Przedsiębiorstwa są w dobrej kondycji. Ale obaw nie brakuje

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
24-10-2016,12:45 Aktualizacja: 24-10-2016,13:10
A A A
W trzecim kwartale 2016 roku kondycję sektora przedsiębiorstw w Polsce nadal można uznać za dobrą, ale pojawiły się słabe oznaki pogarszania - wynika z opublikowanej przez NBP w poniedziałek informacji o kondycji sektora przedsiębiorstw. 
 
"Kolejny kwartał odnotowano sygnały pogorszenia kondycji ankietowanych przedsiębiorstw. Ogólny obraz koniunktury pozostał mimo to dobry, a prognozy sugerują, że taka sytuacja powinna się utrzymać również w IV kw. Coraz mniej optymistycznie przedsiębiorstwa oceniają jednak swoje możliwości rozwoju w 2017 r. - oczekiwania o dłuższym horyzoncie pozostają wyraźnie obniżone względem poprzednich lat" - napisano w "Informacji o kondycji sektora przedsiębiorstw ze szczególnym uwzględnieniem stanu koniunktury w III kw. 2016 r. oraz prognoz na IV kw. 2016 r.".

podatek cit dla małych firm, podatek cit, cit, małe firmy, andrzej duda

Nowela obniżająca CIT dla małych firm podpisana przez prezydenta

Obniżenie stawki podatku CIT dla małych podatników z 19 do 15 proc. zakłada podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz podatku dochodowym od osób prawnych. ...
W raporcie NBP wskazano, że źródłem pogorszenia nastrojów wśród ankietowanych firm mogą być rosnące trudności związane ze zmieniającymi się przepisami i rosnącymi oczekiwaniami fiskalnymi. "Odsetek firm odczuwających tego typu problemy rośnie w ostatnich kwartałach" - napisano.
 
Jak zauważono, utrzymały się podwyższone oceny niepewności. "Problem ten powiązany jest głównie ze zmianami otoczenia prawnego firm oraz obawami co do utrzymania wielkości sprzedaży, w tym zwłaszcza ze spadkiem popytu związanego z dużymi projektami inwestycyjnymi realizowanymi przez jednostki samorządowe i państwowe. Wysoka niepewność ma negatywne przełożenie na decyzje strategiczne firm, w tym dotyczące rozpoczęcia nowych inwestycji i zwiększenia zatrudnienia" - czytamy w dokumencie.
 
Według raportu NBP respondenci oczekują niewielkiej poprawy swojej sytuacji w czwartym kwartale.
Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement