Prywatyzacja KSC pod znakiem zapytania. Powstanie holding spożywczy

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (zac) | redakcja@agropolska.pl
07-01-2017,8:50 Aktualizacja: 07-01-2017,9:04
A A A

Ze spółek rolno-spożywczych przekazanych z ministerstwa skarbu oraz już nadzorowanych przez ministra rolnictwa może być utworzony holding - powiedział PAP minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel.

Dodał, że najpierw trzeba przeprowadzić analizy ekonomiczne i organizacyjne.

- Będziemy zmierzali w kierunku holdingu, tak aby ta instytucja i te spółki, które działają ułatwiały funkcjonowanie naszym rolnikom - powiedział Jurgiel.

ministerstwo rolnictwa, likwidacja Ministerstwa Skarbu,

Ministrowie będą zarządzać 432 spółkami Skarbu Państwa

432 spółki Skarbu Państwa znalazły się na liście podmiotów, którymi będą zarządzać ministrowie - przewiduje rozporządzenie rządu, które we wtorek weszło w życie. Spółki energetyczne i KGHM trafią pod skrzydła...
Minister pytany o prywatyzacje KSC powiedział, że sprawa ta wymaga analiz. - Największą obawą jest to, czy po prywatyzacji spółka nie przejdzie na własność innych podmiotów. Trzeba zastanowić się jak to prawnie zabezpieczyć. Są na ten temat różne pomysły, ale do tej pory zajmował się tym minister skarbu. Najważniejsze, żeby spółka sprywatyzowana była przez polski kapitał - podkreślił.

Szef resortu rolnictwa wyjaśnił, że do nadzorowania spółek utworzony zostanie wydział w jednym z departamentów: rynków rolnych lub gospodarki ziemią, który już nadzoruje 40 spółek rolnych ANR. W wydziale tym będzie pracowało prawdopodobnie 8 osób, część pracowników zostanie przeniesiona z likwidowanego ministerstwa skarbu.

Zauważył, że MSP sprawowało nadzór czysto korporacyjny, natomiast departamenty są po to, by tworzyć programy rozwojowe. Jak mówił departament powinien przygotować program rozwoju rynków hurtowych.

krzysztof jurgiel, ministerstwo rolnictwa, sprzedaż ziemi, asf. walka z asf

Jurgiel chwalił się w Sejmie osiągnięciami resortu

Ustawa o sprzedaży ziemi rolnej, przyspieszenie wypłat zaliczek rolnikom, a także walka z ASF i promocja polskiej żywności za granicą - to osiągnięcia ministerstwa rolnictwa w ciągu roku, które wymienił w piątek w Sejmie szef resortu...
Taki program powinien być przygotowany wspólnie z właścicielami rynków hurtowych. Minister zaznaczył, że na kilkanaście funkcjonujących rynków hurtowych w naszym kraju, Skarb Państwa tylko w siedmiu ma większościowe udziały. - Potrzebna jest strategia handlowa i taki dokument przygotujemy - podkreślił.

Jurgiel przypomniał, że już kilka lat temu m.in. PiS przygotował projekt ustawy o rynkach hurtowych, ale ustawa nie została uchwalona.

- Trzeba wprowadzić przede wszystkim definicję rynku hurtowego, bo jej nie ma ani w prawie polskim, ani unijnym - zaznaczył. Zdaniem ministra, najpierw zarządy rynków powinny wystąpić do ministra rolnictwa, czy w ogóle widzą potrzebę włączania się resortu w funkcjonowanie tych rynków.

Na początku lutego planowane jest seminarium i "wtedy z różnych wypowiedzi i analiz będzie wiadomo z jakimi działaniami, głównie legislacyjnymi, powinien wystąpić minister" - dodał.

buraki cukrowe, cukier, prywatyzacja KSC, Krajowa Spółka Cukrowa, ministersto skarbu

Plantatorzy buraków chcą szybkiej prywatyzacji KSC

Zjazd Delegatów Krajowego Związku Plantatorów Buraka Cukrowego (KZPBC) domaga się sprywatyzowania Krajowej Spółki Cukrowej zgodnie z ustawą, tj. na rzecz plantatorów buraków oraz pracowników cukrowni. W...
Zdaniem ministra, państwo powinno mieć wpływ na część rynku rolno-spożywczego czy przetwórstwa: "Zawsze byłem zwolennikiem tego, uważałem, że np. w zakresie produkcji cukru powinnyśmy produkować tyle, ile wynosi spożycie w kraju".

We wtorek rząd przyjął rozporządzenie ws. rozdziału spółek nadzorowanych przez Ministerstwo Skarbu Państwa (będzie ono zlikwidowane do końca marca br.). Nadzór nad 21 spółkami rolno-spożywczymi przekazany został ministrowi rolnictwa.

Największą spółką jest Krajowa Spółka Cukrowa. Większość spółek są to rynki hurtowe, w tym największy rynek w Broniszach. Ponadto do resortu rolnictwa trafiło: Małopolskie Centrum Biotechniki, Przedsiębiorstwo Przemysłu Ziemniaczanego Trzemeszno, Stacja Hodowli i Unasieniania Zwierząt w Bydgoszczy, Wielkopolskie Centrum Hodowli i Rozrodu Zwierząt w Poznaniu z siedzibą w Tulcach, Zakłady Przemysłu Ziemniaczanego w Pile.

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu