Producenci zbóż przeciw CPK. Taka gleba to skarb narodowy

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
06-07-2022,9:15 Aktualizacja: 06-07-2022,13:00
A A A

Polski Związek Producentów Roślin Zbożowych zajął jednoznaczne stanowisko i stanowczo sprzeciwia się budowie Centralnego Portu Komunikacyjnego i powiązanej z nim infrastruktury.

Związek podkreśla, że solidaryzuje się z rolnikami z Mazowsza (i nie tylko), protestującymi przeciwko budowie CPK i realizacji powiązanych z nim inwestycji.

budowa CPK, Centralny Port Komunikacyjny, wywłaszczenia rolników,odszkodowania za wywłaszczenia nieruchomości

Wywłaszczenia gospodarstw pod CPK. Do odszkodowań będą bonusy

Rząd chce zmienić sposób określenia wysokości odszkodowania za wywłaszczenia nieruchomości (np. gospodarstw czy ziemi rolnej) pod inwestycje celu publicznego, takie jak drogi, linie kolejowe czy zbiorniki przeciwpowodziowe. Rada...

Sprzeciwia się likwidacji 750 gospodarstw rolnych, 1250 nieruchomości, prawie 300 firm, wysiedleniu 8 tysięcy ludzi i zabetonowaniu prawie 8 tysięcy hektarów najlepszych gruntów na Mazowszu i w kraju pod potrzeby CPK i węzła komunikacyjnego, przy jednoczesnym nieprzestrzeganiu zapisów ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych.

"Taka gleba powinna być uznana za Skarb Narodowy i jako taka być chroniona prawem" - wskazuje PZPRZ w stanowisku. Dalej argumentuje, że obszar jest istotnym zapleczem żywnościowym dla mieszkańców Warszawy i innych dużych ośrodków miejskich.

Należy go ponadto traktować jako "zielone płuca" pochłaniające CO2 i wytwarzające tlen, natomiast zabetonowanie tych terenów przyniesie odwrotny skutek.

"Gromadzenie majątku odbywało się pokoleniami, a rząd chce to odebrać ludziom po zaniżonych cenach, dając 120 dni na opuszczenie swojego dobytku. Do zaniżonej wyceny nieruchomości należy dodać wartość sentymentalną i środowiskową. Ludzie z tego obszaru zapadają na depresję i inne choroby psychiczne, a niestety pozbawieni są opieki prawnej i psychologicznej" - argumentują producenci zbóż.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu