Prezydent proponuje. Wątpliwości rozstrzygać na korzyść podatnika

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
08-12-2014,14:25 Aktualizacja: 08-12-2014,15:33
A A A
Wątpliwości w procesie wydawania decyzji podatkowych i w sądowych sprawach podatkowych powinny być rozstrzygane na korzyść podatnika - przewiduje przygotowany w Kancelarii Prezydenta projekt zmian Ordynacji podatkowej. 
 
We wtorek prezydent Bronisław Komorowski podpisze i skieruje dokument do Sejmu. 
 
"Projekt opracowany został w ramach Forum Debaty Publicznej i zakłada wprowadzenie zasady, która pozwoli - w razie wątpliwości - rozstrzygać na korzyść podatników w procesie wydawania decyzji podatkowych i wyroków sądowych. Inne proponowane zmiany dotyczą m.in.: przedawnienia podatkowego oraz ograniczenia rygoru natychmiastowej wykonalności decyzji" - poinformowała Kancelaria.
 
Prace nad stworzeniem nowej Ordynacji podatkowej zaczęła niedawno powołana specjalnie w tym celu Komisja Kodyfikacyjna Ogólnego Prawa Podatkowego. Jej przewodniczący prof. Leonard Etel powiedział pod koniec listopada, że za cztery miesiące mają być gotowe wstępne założenia do nowej ordynacji podatkowej, a w ciągu następnych dwóch lat zostanie przygotowany projekt nowej ustawy. 
 
Jego zdaniem wskazany termin wystarczy na przygotowanie nowego, dobrego aktu prawnego. Powinien on jednak mieć jak najdłuższe vacatio legis, co najmniej półroczne.
 
Według Etela państwo musi reagować na nowe wyzwania np. związane ze stosowaniem przez firmy agresywnej optymalizacji podatkowej, która prowadzi do uchylania się od opodatkowania. 
 
Dlatego w nowej ustawie powinna znaleźć się klauzula dotycząca obejścia prawa podatkowego, która pozwoliłaby organowi podatkowemu kwestionować sztuczne konstrukcje i opodatkować rzeczywiste transakcje. Podobne rozwiązanie ministerstwo zamierza wprowadzić do obecnej ordynacji podatkowej.
 
Przewodniczący komisji uważa, że obecna Ordynacja podatkowa powinna zostać zastąpiona nową ustawą, która będzie zawierać katalog ogólnych zasad prawa podatkowego, uporządkuje przepisy, wprowadzi do nich niezbędne instytucje oraz wyważy interesy fiskusa i podatnika.
 
Minister finansów Mateusz Szczurek mówił w listopadzie, że stworzenie podstaw całego systemu podatkowego wymaga współdziałania oraz wykorzystania wiedzy i doświadczenia. Chodzi bowiem o połączenie interesów czasami sprzecznych, czyli interesów podatników i sektora finansów publicznych.
 
Premier Kopacz w swoim expose zobowiązała ministra finansów do przedstawienia na początku 2015 r. założeń do projektu nowej ordynacji podatkowej. Nowa regulacja ma zastąpić obecną ustawę Ordynacja podatkowa i uprościć prawo podatkowe.
 
O nowe przepisy z zakresu prawa podatkowego, które miałyby poprawić relacje na linii urząd skarbowy-podatnik, szczególnie zabiegało ministerstwo gospodarki. W październiku resort przekazał MF rekomendacje do przygotowania nowej ordynacji. 
 
Powstały one przy współudziale partnerów społecznych, propozycje rozwiązań były formułowane na podstawie ich opinii i doświadczeń.
Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Advertisement