Prezydent na SGGW: dziękuję za wkład uczelni w rozwój rolnictwa

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
30-09-2021,13:35 Aktualizacja: 30-09-2021,13:03
A A A

Dziękuję za ogromny wkład polskich uczelni, polskiej kadry naukowej i SGGW w to, że polskie rolnictwo staje się coraz mocniejsze i ma dzisiaj europejski poziom - powiedział Andrzej Duda podczas inauguracji roku akademickiego w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie.

Podczas uroczystej inauguracji prezydent przypominał, że wielokrotnie dziękował polskim rolnikom za zapewnienie nam bezpieczeństwa żywnościowego.

Jan Gryn, studenci, pszenica

Wydział Rolnictwa i Biologii SGGW zmienia nazwę

Z końcem września 2021 r. Wydział Rolnictwa i Biologii SGGW w Warszawie (WRiB) zmienia nazwę na Wydział Rolnictwa i Ekologii. Wynika to ze zmian w strukturze uczelni oraz lepszego dostosowania oferty dydaktycznej do potrzeb kandydatów....

- Z mojego punktu widzenia, z punktu widzenia prezydenta RP, który stoi na straży bezpieczeństwa państwa, to bezpieczeństwo ma znaczenie fundamentalne. To się ujawniło, jaki mamy obecnie stan, w czasie pandemii koronawirusa - zauważył prezydent i dodał, że w pierwszych tygodniach pandemii panowała panika, związana z tym, czy wystarczy żywności i czy w sklepach będzie dostateczne zaopatrzenie.

- Jednak pierwsze nastroje niepokoju szybko opadły. Dlaczego? Dlatego, że polskie rolnictwo zapewnia żywność w wystarczającej ilości nie tylko dla nas, jako 38-milionowego społeczeństwa ludzi, którzy mieszkają w Rzeczypospolitej Polskiej, ale zapewnia żywność i produkty rolne, które stanowią dziś ogromną część eksportu i przynoszą państwu wielki dochód - mówił Duda.

Ocenił, że jest to efekt rolniczego trudu i pracy rolnika. - Ale w ogromnym aspekcie za wydajność tych procesów wytwórczych, za ich przebieg, za ich doskonałość, za to, na ile rolnik może bezpiecznie uprawiać swoją ziemię, choćby dlatego, że ma ziarno najwyższej jakości, w ogromnej mierze jest to zasługa ludzi nauki, którzy na co dzień pochylają się nad tego typu zagadnieniami od strony naukowej. Którzy prowadzą badania, którzy są wynalazcami, którzy wprowadzają innowacyjne rozwiązania, dzięki którym nasze rolnictwo staje się coraz mocniejsze, ma już dzisiaj absolutnie europejski poziom - podkreślił prezydent.

wydzielenie ziemi pod łąki kwietne, ochrona zapylaczy, wpr 2023-2027, rośliny łąkowe

Wysiew łąk kwietnych będzie obowiązkiem rolnika? Resorty odpowiedziały

Czy w ministerstwach rolnictwa lub środowiska trwają prace nad projektem ustawy, który nakazywałby producentom rolnym wydzielenie określonej powierzchni upraw pod wysiew łąk kwietnych? Z takim pytaniem zwróciła się do resortów...

Dziękował zgromadzonym na inauguracji za ogromny wkład uczelni, kadry naukowej i SGGW w to, że rolnictwo wygląda dzisiaj tak, a nie inaczej.

Prof. Michał Zasada, rektor SGGW z zadowoleniem odnotował, że nowy rok akademicki rozpoczyna się w formie stacjonarnej. Ubiegłe semestry na wielu uczelniach odbywały się w formie zdalnej lub hybrydowej ze względu na pandemię. Poinformował, że kierowana przez niego uczelnia wdrożyła wówczas nowoczesne narzędzia do zdalnego nauczania.

W tegorocznym ranking najlepszych szkół wyższych na świecie - Academic Ranking of World Universities (ARWU) - Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie znalazła się w dziewiątej setce. Tym samym znalazła się wśród 10 polskich uczelni figurujących na liście rankingu Szanghajskiego (Academic Ranking of World Universities).

SGGW to najstarsza w kraju uczelnia rolnicza i przyrodnicza, której początki sięgają 1816 roku. Z informacji zamieszczonych na stronie uczelni wynika, że oferuje 40 kierunków studiów (w tym 9 prowadzonych w języku angielskim): od przyrodniczych i technicznych, po weterynarię, kierunki społeczne czy ekonomiczne. W jej murach kształci blisko 16 000 studentów.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement