Prezydent chciałby, żeby Polska była w równy sposób rozwinięta

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (zl) | redakcja@agropolska.pl
25-04-2019,8:10 Aktualizacja: 25-04-2019,10:27
A A A

- Chciałbym, żeby Polska była w sposób równy rozwinięta; żeby nie można było powiedzieć, że jakość życia w mieście jest wiele lepsza niż jakość życia na wsi - powiedział w środę prezydent Andrzej Duda podczas spotkania z mieszkańcami Świdwina (Zachodniopomorskie).

Prezydent podkreślił, że czyni wszystko, co jest w jego mocy, aby w Polsce żyło się jak najlepiej. Jak dodał, ma świadomość, iż będzie rozliczany z tego, "jak będzie wyglądała Polska, jak będą wyglądały nasze miasta, miasteczka, wioski, jak będzie się gospodarowało rolnikom". - Będę mógł spokojnie zakończyć swoją służbę, jeżeli będzie mi dane usłyszeć, że zwykłej polskiej rodzinie żyje się po prostu lepiej, żyje się bezpieczniej - mówił Duda.

konferencja Perspektywy dla mieszkańców obszarów wiejskich, andrzej duda, rozwój obszarów wiejskich, kalsk

Prezydent chce, by w każdym zakątku kraju dobrze się żyło

- Chcemy równego rozwoju państwa, aby w każdym zakątku kraju zapewnione były odpowiednie warunki do życia, funkcjonowania, rozwoju i prowadzenia działalności - zapewnia Andrzej Duda. Prezydent we wtorek wziął udział w konferencji...

Zapowiedział, że chciałby, aby perspektywy życia na obszarach wiejskich były coraz lepsze. W tym kontekście wymienił konieczność budowania dróg. Przypominał, że na tan cel w tym roku zostanie wydanych 6 mld zł, a w przyszłym 30 mld zł. - Wierzę w to, że zostaną wydane w sposób efektywny i przyniosą poprawę jakości dróg na obszarach wiejskich - mówił Andrzej Duda.

Wymienił też program dożywiania, w tym posiłków dla ludzi "ubogich, seniorów i dla dzieci", na co jest wydawane pół miliarda zł rocznie, mówił także o adaptacji zawodowej osób niepełnosprawnych o wartości 4,5 mld. zł. Jak podkreślił, na obszary wiejskie jest dedykowanych szereg innych programów, po to żeby poprawić jakoś życia, "a zarazem zachęcić do tego, żeby ze wsi nie odchodzić".

Duda podkreślił, że ważny jest dla niego równy rozwój kraju. - Chciałbym, aby Polska była w sposób równy rozwinięta. Żeby nie można było powiedzieć, że jakość życia w mieście jest wiele lepsza niż jakość życia na wsi. To kwestia jakości dróg, to kwestia jakości internetu, a więc komunikacji - mówił prezydent.

Podziękował obecnemu w Świdwinie szefowi MSWiA Joachimowi Brudzińskiemu. - Wiem, że będzie budowany tutaj nowy komisariat powiatowy policji. Dziękuję za realizację planu modernizacyjnego policji, jej unowocześniania, jej przywracania tam, gdzie te komisariaty zostały zlikwidowane. Dziękuję, że pan realizuje ten plan nie tylko tutaj u siebie w zachodniopomorskim, ale cieszę się, że realizuje go pan w całej Polsce - dodał Duda.

Prezydent poruszył także kwestie emerytów. - Cieszę się, że wczoraj mogłem podpisać ustawę, która przeznacza dla emerytów dodatkowe świadczenie, jednorazowe ale dodatkowe świadczenie; 1,1 tys. zł brutto, 888 zł netto, czyli tyle państwo dostaniecie do ręki - powiedział.

program 500 plus, dopłaty bezpośrednie, Naczelny Sąd Administracyjny, Łukasz Widomski

500+ a dopłaty bezpośrednie. Sąd wydał ważny wyrok

Czy unijne dopłaty bezpośrednie należy wliczać do dochodu określanego w ramach przyznawania świadczenia wychowawczego, czyli słynnego 500+? Według Naczelnego Sądu Administracyjnego - nie. Przy staraniu się o świadczenie na pierwsze dziecko,...

Duda wspomniał też o mieszczącej się w Świdwinie bazie 1. Skrzydła Lotnictwa Taktycznego. - Czynimy wszystko i będziemy czynili wszystko, żebyście państwo usłyszeli dźwięk silników samolotów piątej generacji. Bardzo drogich, ale najlepszych na świecie - powiedział. Dodał, że dzięki takim samolotom polscy lotnicy, "najlepiej wyszkoleni na świecie" będą mogli bronić ojczyzny.

Prezydent życzył mieszkańcom dalszego spokojnego rozwoju. - Mamy dobry wzrost PKB i mam nadzieję, że on się utrzyma, bo to właśnie ten dobry wzrost PKB pozwala realizować różne zobowiązania, które podjęliśmy. To także, przyznaję, odpowiedzialna polityka, ale ona jest konieczna po to, żebyśmy mogli prowadzić politykę solidaryzmu społecznego, a to oznacza próbę przynajmniej w miarę jednakowego, równego dzielenia dóbr w społeczeństwie - dodał.

- Chciałbym, żebyśmy mogli wypłacać więcej różnego rodzaju świadczeń wspierających wychowanie dzieci, wspierających sytuację ludzi, którym trudniej się żyje, którzy mają niższe świadczenia, którzy krótko mówiąc zmagają się z życiem. Także ludzi, którzy są niepełnosprawni, ale do tego jest potrzebna mądra i konsekwentna polityka. Panie ministrze na pana ręce podziękowanie za to, że rząd taką właśnie politykę prowadzi, że wreszcie VAT został odebrany złodziejom i trafia do tych, którym on jest potrzebny, czyli do zwykłych ludzi - podkreślił Duda na zakończenia swojego przemówienia, które oklaskiwali słuchacze.

Po przemówieniu prezydent rozmawiał dłuższą chwilę z mieszkańcami Świdwina, a także chętnie fotografował się z nimi.

Świdwin był ostatnim punktem środowej wizyty prezydenta RP na Pomorzu Zachodnim. Wcześniej Duda uczestniczył w Świnoujściu w uroczystym podpisaniu umowy na dofinansowanie środkami unijnymi rozbudowy tamtejszego terminala LNG. Odwiedził także Białogard, w którym spotkał się z jego mieszkańcami.

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu