Pracownicy inspekcji weterynaryjnej protestowali w Warszawie

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
06-10-2015,14:40 Aktualizacja: 06-10-2015,22:20
A A A

Około 1,5 tys. pracowników Inspekcji Weterynaryjnej protestowało we wtorek w stolicy, żądając podwyżek pensji i poprawy warunków pracy. Resort rolnictwa zapewnił tymczasem, że w 2016 roku na podwyżki dla tej grupy zawodowej trafi z budżetu 6 mln 116 tys. zł.

Inspektorzy nie wykluczyli zaostrzenia protestu, jeśli negocjacje z MRiRW nie przyniosą skutku. Jak powiedział PAP Józef Białowąs, wiceprezes Krajowej Izby Lekarsko-Weterynaryjnej inspektorzy mogą np. wstrzymać kontrole żywności, co w konsekwencji może zahamować eksport polskich produktów spożywczych.

W Poznaniu otwarto supernowoczesną klinikę weterynaryjną

Na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu otwarto Uniwersyteckie Centrum Medycyny Weterynaryjnej (UCMW). W nowopowstałej klinice Dużych i Małych Zwierząt mieszczą się m.in. dwa bloki operacyjne i gabinety lekarskie. UCMW w Poznaniu posiada łączną...

Podkreślił, że niskie zarobki powodują, że coraz mniej ludzi chce pracować w Inspekcji Weterynaryjnej. Tymczasem licząca w sumie 6 tys. pracowników służba odpowiada za bezpieczeństwo żywności w całym kraju, jakość eksportowanych wyrobów spożywczych, zabezpiecza również kraj przed skutkami afrykańskiego pomoru świń.  

Ministerstwo rolnictwa poinformowało we wtorek, że przewiduje w budżecie 6 mln 116 tys. zł na podwyżki dla inspekcji.

"W projekcie ustawy budżetowej na 2016 r. w wojewódzkich inspektoratach weterynarii zaplanowano kwoty na podwyżki w wysokości ogółem 6 mln 116 tys. zł, natomiast w powiatowych inspektoratach weterynarii w kwocie ogółem 12 mln 308 tys. zł, co daje średnio na etat w wojewódzkich inspektoratach weterynarii wzrost o 290 zł brutto miesięcznie, a w powiatowych inspektoratach weterynarii wzrost średnio o 262 zł brutto miesięcznie" - podał resort w komunikacie.

Ministerstwo zastrzegło, że ostateczna decyzja w tej sprawie będzie należała do właściwego wojewody.

Lekarze weterynarii przyjechali do Puław

W Państwowym Instytucie Weterynarii w Puławach trwa XI Międzynarodowa Konferencja Bujatryczna. Hasłem przewodnim tegorocznego spotkania są aktualne problemy wybranych chorób bakteryjnych i wirusowych bydła. Tradycyjnie w kwietniu w...

MRiRW poinformowało ponadto, że na wniosek Krajowej Izby Lekarsko-Weterynaryjnej podjęto i zakończono prace nad nowelizacją rozporządzenia dotyczącego wysokości opłaty związanej z wydaniem paszportu dla przemieszczanych w celach niehandlowych zwierząt domowych, towarzyszących podróżnym. Chodzi o podwyższenie opłaty za wydanie paszportu z 51 zł do 100 zł, z czego wynagrodzenie lekarza weterynarii za wydanie paszportu wzrośnie z 30 zł do 70 zł.

Resort pracuje też nad mechanizmem umożliwiającym finansowanie części zadań realizowanych przez Inspekcję Weterynaryjną m.in ze środków Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich.

"Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi nie posiada i nie może wydatkować środków budżetowych, które mogłyby zostać przeznaczone na zwiększenie wynagrodzeń pracowników szczebla terenowego Inspekcji Weterynaryjnej. MRiRW wielokrotnie kierowało jednak pisma do Ministerstwa Finansów w sprawie uwzględnienia w budżecie na 2016 r. środków z przeznaczeniem na podwyżki płac i nowe etaty" - zaznaczył resort w komunikacie.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj