Postawili na pszczoły. Pasieka na dachu okazała się strzałem w dziesiątkę

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (zac) | redakcja@agropolska.pl
04-05-2018,12:00 Aktualizacja: 04-05-2018,12:43
A A A

Po zimie spędzonej na dachu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego w Toruniu pszczoły z samorządowej pasieki szykują się do opuszczenia uli.

Gmach w centrum Torunia jest domem dla pięciu pszczelich rodzin od 2016 roku.

"Wspólnie z Regionalnym Związkiem Pszczelarzy w Toruniu - który zapewnia fachową opiekę nad pszczołami - promujemy ideę hodowli tych pożytecznych owadów w miastach" - informują urzędnicy.

pasieka na dachu ratusza, ciechanów, pszczelarstwo, ratowanie pszczół

Pszczoły wymierają i trzeba je ratować. Pasieka powstała na dachu ratusza

W Ciechanowie (woj. mazowieckie) na dachu ratusza stanęło pięć uli, w których mieszka prawie 100 tys. pszczół. Wkrótce będzie ich jednak ok. 350 tys., a miód, który powstanie w pasiece będzie produktem promującym...
- Pszczoły w miastach czują się bardzo dobrze. Wiemy o tym, bo od dwóch lat wspólnie z Regionalnym Związkiem Pszczelarzy w Toruniu z powodzeniem prowadzimy pasiekę na dachu Urzędu Marszałkowskiego. Wiemy też, że miód wyprodukowany przez nasze pszczoły jest czysty, zdrowy i bezpieczny - potwierdzają to szczegółowe badania przeprowadzone przez Główny Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa - mówi marszałek Piotr Całbecki.

Pasieka na dachu UMWKP składa się z pięciu uli. Każdy z nich zasiedlony jest w tej chwili przez około 10 tysięcy pszczół, w szczycie sezonu liczba ta wzrośnie do około 50 tysięcy.

Pszczelarze zadbali o to, aby ule zasiedlone były przez łagodny gatunek owadów. Pszczoły już są aktywne i wkrótce masowo opuszczą ule - idealne dla nich warunki to bezwietrzna pogoda z temperaturą powyżej 20 stopni. Pierwszego miodobrania spodziewamy się w czerwcu.

pszczoły, enklawy dla pszczół, ciechanów, pasieka na dachu urzędu, pasieki w mieści, ule w mieście

Powstaną enklawy dla pszczół. Miód będzie promował miasto

Na dachu ratusza w Ciechanowie (Mazowieckie) stanie w przyszłym roku pszczela pasieka. Dodatkowo w kilku miejscach miasta utworzone zostaną enklawy dla pszczół. Już teraz w miejskim parku ustawiono drewniane domki dla innych pożytecznych...
Ule w centrach europejskich miast pojawiają się coraz częściej. Także i w Polsce od kilku lat zwiększa się ilość pasiek na obiektach miejskich. Pojawiają się na budynkach hotelowych, restauracyjnych,  i instytucjach publicznych - oczywiście w odpowiedniej odległości od ludzi, by owady nie były niepokojone.

W Toruniu pasiekę posiadają już między innymi Centralne Laboratorium Głównego Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa przy ulicy Żwirki i Wigury, Ogród Zoobotaniczny oraz Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Hodowla pszczół w mieście i zakładanie pasiek na dachach były głównymi tematami organizowanej przez Urząd Marszałkowski grudniowej konferencji "Pszczelarstwo i gospodarka pasieczna szansą na rozwój regionu kujawsko-pomorskiego".

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement