Popegeerowskie gminy czekają na pieniądze

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
11-06-2021,15:00 Aktualizacja: 11-06-2021,14:56
A A A

Częścią Polskiego Ładu jest sprawiedliwy rozwój - mówił premier Mateusz Morawiecki podczas wizyty w Rąbinie (woj. zachodniopomorskie) w kontekście ruszającego programu wsparcia dla miejscowości popegeerowskich.

- To, co działo się z PGR-ami przez cała lata 90. to jeden z głównych grzechów, grzechów pierworodnych III Rzeczypospolitej - powiedział szef rządu na briefingu. Dodał, że setki tysięcy ludzi zostało pozostawionych wówczas samym sobie.

Funduszu Przeciwdziałania COVID-19, wsparcie dla gmin, Paweł Szefernaker

Gminy, gdzie funkcjonowały PGR dostaną setki milionów wsparcia

250 mln złotych z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19 trafi do gmin, w których funkcjonowały niegdyś państwowe przedsiębiorstwa gospodarki rolnej - przewiduje projekt uchwały Rady Ministrów. Pieniądze do samorządów mają trafić w...

- To był wielki błąd, który po upływie 30 lat mści się przez cały czas. Rozpoczęty został zupełnie nowy program, który ma służyć wsparciu rozwoju miejscowości, wsi, gmin popegeerowskich, takich jak Rąbino. Takie miejsca nie mogą być zapomniane - podkreślił polityk.

Szef rządu zaznaczył, że częścią Polskiego Ładu jest sprawiedliwy rozwój, taki, który ma dać perspektywy takim miejscowościom jak Rąbino i setkom takich miejsc w Polsce.

- Ten program, z którym ruszamy, ma na celu przedstawienie nowych perspektyw, bo wszędzie są ludzie, którzy muszą mieć szansę na znalezienie normalnej pracy, coraz lepszej pracy, i tak będzie coraz bardziej, bo będziemy przesuwać środki w tym kierunku i tworzyć tutaj nowe perspektywy rozwoju. To o tym jest właśnie Polski Ład - o inwestycjach w tysiące takich miejsc, takich gmin, tysiące takich miejscowości, wsi i wiosek rozsianych po całej naszej kochanej ojczyźnie - zaznaczył Morawiecki.

Paweł Szefernaker, wiceszef MSWiA podkreślił, że rząd zrealizował już wiele programów pomocowych. - I teraz mamy kolejny program skierowany na inwestycje na terenach popegeerowskich - podkreślił.

grzegorz puda, minister rolnictwa, tvp info

Puda: w Polskim Ładzie nacisk na małe i średnie gospodarstwa rolne

W Polskim Ładzie szczególny nacisk będzie kładziony na wsparcie dla małych i średnich gospodarstw rolnych - mówił we wtorek minister rolnictwa Grzegorz Puda. Ocenił, że ze środków z Polskiego Ładu i Krajowego Planu Odbudowy...

Dodał, że to jak wielkie są potrzeby pokazuje liczba złożonych wniosków. - Dziś w skali kraju 340 mln złotych, to pierwszy krok do tego, aby rozpocząć te inwestycje, które zgłaszały samorządy. W skali województwa zachodnio-pomorskiego i warmińsko-mazurskiego, bo to największe województwa, gdzie były pegeery, do tych województw trafi po 47 mln złotych, w ramach tego naboru, który zostanie ogłoszony - powiedział.

Podkreślił, że nie zawsze jest możliwość, żeby sfinansować sto procent. - Wojewodowie, którzy rekomendowali inwestycje, które dzisiaj otrzymają środki na realizacje starali się tak to podzielić, żeby można było etapować niektóre inwestycje. Starali się to tak podzielić, żeby te gminy, które są najbiedniejsze dostały trochę więcej niż inne - zaznaczył wiceminister.

Zwrócił uwagę, że są to pieniądze przeznaczona na takie inwestycje jak drogi, inwestycje na kanalizację, inwestycje w infrastrukturę sportową czy inwestycje w świetlice.

Program wsparcia dla miejscowości, w których funkcjonowały państwowe gospodarstwa rolne, zakłada, że łącznie do gmin trafi 340 mln złotych. W trakcie naboru od 4 stycznia do 12 lutego gminy złożyły ponad 3,6 tys. wniosków na kwotę przeszło 5 mld zł.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj