Polska największym producentem karpia w UE

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Anna Wysoczańska PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
22-12-2022,11:10 Aktualizacja: 22-12-2022,11:12
A A A

Polska od lat jest największym producentem karpia w Unii Europejskiej, a krajowa produkcja stanowi około 30 proc. unijnej - informuje Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa.

- W kraju działa ponad 850 gospodarstw rybackich o łącznej powierzchni stawów około 70 tys. ha. Wolumen rodzimej produkcji karpia w ostatnich latach wahał się od 17 tys. ton do 21 tys. ton rocznie. Produkcja i połów karpia w 2021 r. stanowiły ponad 30 proc. połowu ryb słodkowodnych w Polsce - poinformował Marcin Wroński, zastępca dyrektora generalnego KOWR.

ceny karpia, Zbigniew Szczepański, Towarzystwo Promocji Ryb, Tomasz Puławski, Gospodarstwo Rybackie Ślesin

Karpi jest mniej i są wyjątkowo drogie

Przed tegorocznymi świętami Bożego Narodzenia karpie podrożały więcej niż w poprzednich latach. W minionym roku stawki w hurcie za kilogram żywej ryby wahały się od 12 do 14 zł, a w tym sezonie zaczęły się od 20 zł i wciąż rosną. - Cena za karpie w...

Karp jest rybą hodowaną w cyklu trzyletnim. Oznacza to, że przez trzy lata ryba dorasta do wagi handlowej osiągającej 1,5-3 kg. W 2021 r. średnie spożycie karpia w kraju wyniosło 0,49 kg na mieszkańca, a udział spożycia w odniesieniu do wszystkich ryb i owoców morza konsumowanych w kraju, stanowił ponad 3 proc.

Istotne znaczenie dla spożycia ryb ma ich cena. W tym roku, podobnie jak w przypadku wielu produktów żywnościowych, największy wpływ na stawki ma m.in. wzrost kosztów produkcji, przechowywania i dystrybucji ryb.

Jak zauważył wiceszef Ośrodka "przewlekłym" problemem w Polsce są powtarzające się okresy suszy skutkujące obniżaniem poziomu wody w stawach hodowlanych, co wpływa negatywnie na populację i rozmiar odławianych ryb.

Prawie cała produkcja karpia jest przeznaczana na pokrycie zapotrzebowania wewnętrznego, stąd eksport jest stosunkowo niewielki. W 2021 r. wyniósł zaledwie 461 ton i był o 30 proc. wyższy niż w 2020 r. Głównym rynkiem zbytu karpia z Polski była Szwecja (46 proc.) oraz Wielka Brytania (38 proc.).

Szacuje się, że na dwa tygodnie przed świętami Bożego Narodzenia sprzedawane jest około 90 proc. rocznej krajowej produkcji karpia.
 

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu