Podwyżki dla weterynarii? Jurgiel odsyła do MSWiA

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
19-03-2018,18:50 Aktualizacja: 19-03-2018,19:52
A A A

Trwa akcja zbierania podpisów pod listem otwartym pracowników Inspekcji Weterynaryjnej, zawierającym m.in. żądania płacowe. Krzysztof Jurgiel wskazuje natomiast, że wynagrodzenia dla służb weterynaryjnych to "działka" wojewodów, podległych ministrowi spraw wewnętrznych i administracji.

W ostatnich tygodniach sporo mówi się, że o kwestiach kadrowo-płacowych w Inspekcji Weterynaryjnej. Służba ta jest bowiem bardzo ważna w walce z rozprzestrzeniającym się wirusem ASF. Nic dziwnego, że temat został poruszony także podczas posiedzenia sejmowej komisji rolnictwa.

inspekcja weterynaryjna, walka z asf w polsce, Krajowa Izba Lekarsko-Weterynaryjna

Weterynarze proszą o pomoc premiera. Inspekcji grozi paraliż

Bez natychmiastowego wzmocnienia kadrowego i finansowego Inspekcji Weterynaryjnej nie będzie możliwe skuteczne zwalczanie ASF - alarmują pracownicy Inspekcji Weterynaryjnej. W liście otwartym proszą o pomoc premiera. W imieniu pracowników...

- Jeśli pan panie ministrze, nie przeznaczy dla lekarzy powiatowych inspekcji wynagrodzeń na poziomie 8 tys. zł netto, jeśli pan nie przekaże pieniędzy pracownikom administracji rzędu 3,5-4 tys. netto, to po prostu zapłaci pan z budżetu państwa prywatnie praktykującym lekarzom weterynarii. A to nie będzie to samo. Ci ludzie po prostu cierpią na brak pieniędzy, które najzwyczajniej muszą się znaleźć. Oni nie są w stanie udźwignąć kontroli, które pan nakłada w rozporządzeniu - apelował poseł Zbigniew Ajchler (PO).

W odpowiedzi Krzysztof Jurgiel, minister rolnictwa przypomniał, że - jeśli chodzi o wynagrodzenia lekarzy weterynarii - "właścicielem" tej części budżetu państwa są wojewodowie, a ci podlegają pod MSWiA.

- Wnioskowałem o pionizację już od kilkunastu lat w kwestii służb, m.in. weterynarii. Minister rolnictwa nie ma żadnych instrumentów w celu zwiększenia środków i to trzeba jasno powiedzieć. Także prosiłbym, żebyście zaprosili ministra spraw wewnętrznych i administracji - mówił parlamentarzystom Jurgiel.

weterynaria, lekarze weterynarii, usługi lekarsko-weterynaryjne, małopolska izba rolnicza, rafał romanowski

W dni wolne od pracy trudno o weterynarza

Małopolski samorząd rolniczy poprosił ministerstwo rolnictwa o organizację obowiązkowych dyżurów lekarzy weterynarii "w związku z nieobieraniem telefonów oraz brakiem zainteresowania podczas nagłego przypadku zachorowania...

Jak zapewnił, w związku z nowym projektem budżetu na trzy lata skierował stosowne pismo dotyczące podjęcia niezbędnych działań w kwestiach płacowych.

- W tym roku zwiększyliśmy ponadto w budżecie liczbę etatów o 50, m.in. na mój wniosek. Tylko muszę powiedzieć, że panowie sprawowaliście władzę tyle lat i nie było aż takiego problemu. Przez 8 lat zamroziliście płace dla weterynarzy, a my stworzyliśmy 50 etatów plus jakieś skromne podwyżki - zwracał się do wnioskodawcy minister.

Warto dodać, że w piśmie będącym odpowiedzią na postulaty Krajowej Izby Lekarsko-Weterynaryjnej, szef resortu zapewnił, że - dostrzegając trudną sytuację płacową w IW - skierował prośbę do MSWiA o zobowiązanie wojewodów do uwzględnienia w poszczególnych częściach budżetu województw wydatków umożliwiających podwyższenie wynagrodzeń w 2019 r. dla pracowników powiatowych i wojewódzkich inspektoratów weterynarii.

antybiotyki w hodowli zwierząt, hodowla zwierząt, nik, lubuskie, antybiotyki przeciwbakteryjne, żywienie zwierząt

NIK apeluje o wzmocnienie Inspekcji Weterynaryjnej

W Polsce rośnie ilość antybiotyków stosowanych w hodowlach zwierząt - ocenia NIK. Z raportu izby wynika też, że system kontroli nie pozwala dokładne określić skali i zasadności ich stosowania. Kontrole dotyczące stosowania...

Wśród rekomendacji działań dotyczących zminimalizowania ryzyka rozprzestrzeniania się ASF jest ponadto m.in. ta skierowana do ministra finansów, dotycząca zabezpieczenia środków na stworzenie nowych etatów w Inspekcji Weterynaryjnej oraz podniesienia uposażeń dla zatrudnionych w niej osób w ramach nowelizacji ustawy budżetowej na 2018 r.

Pracownicy Inspekcji Weterynaryjnej walczą od kilku tygodni o podwyżki. Obecnie trwa akcja zbierania podpisów pod listem otwartym, w którym opisują tragiczną sytuację w IW oraz przedstawiają żądania płacowe (wzrost wynagrodzenia zasadniczego dla wykwalifikowanych pracowników do 1,5 średniej krajowej z wyrównaniem od początku roku) i kadrowe (nowe etaty z pensją na poziomie średniej krajowej).
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu