Podczas wycinki drzew można stracić życie. Uważajcie w czasie prac

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
28-11-2014,10:20 Aktualizacja: 28-11-2014,12:40
A A A
Pozyskiwanie drewna na opał i prace budowlane to standard na polskiej wsi. Niestety, podczas wycinki dochodzi do wielu wypadków, niekiedy śmiertelnych.
 
Dlatego Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego przypomina o podstawowych zasadach, które należy bezwzględnie przestrzegać podczas prac w lesie. Zwłaszcza, że sezon grzewczy ruszył pełną parą.
 
Przede wszystkim wycinkę należy dobrze zaplanować, a jeśli dotyczy drzew ponad 10-letnich wymagane jest zezwolenie z urzędu gminy. 
 
"Wskazane jest, by prace związane z pozyskiwaniem drewna wykonywały osoby doświadczone, świadome zagrożeń związanych z obalaniem drzew czy obsługą pilarki łańcuchowej. Taka osoba musi wiedzieć, że zanim przyłoży piłę do pnia powinna przewidzieć, w którą stronę drzewo upadnie. A wpływ na to ma nie tylko naturalne pochylenie, ale też kierunek wiatru oraz obłożenie pnia konarami" - podkreśla KRUS.
 
Koniecznie trzeba zwrócić też uwagę na to, co znajduje się w pobliżu drzewa: przede wszystkim na ludzi, przewody elektryczne, drogi i ciągi komunikacyjne oraz budynki.  
 
Po oględzinach można przystąpić do oczyszczania terenu wokół drzewa. "Kiedy ścięte drzewo będzie padać, nawet niewielki krzaczek czy kamień może utrudnić pilarzowi bezpieczne odejście. Dobrze jest też ściąć na początku niższe partie gałęzi, mogące utrudniać swobodne manewrowanie pilarką" - radzą w KRUS.
 
Eksperci radzą ponadto, by podczas pracy nie unosić pilarki powyżej barków, a konary obcinać, stojąc obok nich, a nie pod nimi. Cięcie powinno składać się z dwóch rzazów: podcinającego oraz ścinającego. Niezwykle ważne jest pozostawienie tzw. zawiasy (fragmentu niedociętego). 
 
Ogromne znaczenie ma ubiór, który przede wszystkim musi chronić pilarza przed urazami. Ważnymi elementami są kask ochronny z przyłbicą siatkową lub okularami chroniącymi twarz i oczy, dobre rękawice i wytrzymałe buty z metalowymi noskami.
Poleć
Udostępnij
Skomentuj