Podatek handlowy nie wpłynie mocno na ceny żywności

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Nikodem Chinowski PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
09-12-2015,10:25 Aktualizacja: 09-12-2015,11:27
A A A

Podatek handlowy nie będzie miał "znacznego" wpływu na ceny żywności w 2016 r. - ocenia Andrzej Kowalski, dyrektor Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej. Jego zdaniem żywność w przyszłym roku podrożeje o 1,5-2 proc.

- Jest prawdopodobieństwo, że sklepy "odbiją" podatek na cenach swoich produktów. Natomiast myślę, że nie będzie to dotyczyło artykułów codziennych, w tym żywności. Może się pojawić efekt wzrostowy, ale nie będzie on znaczny. Bariera popytu i duża konkurencja między sklepami będzie te wzrosty ograniczać - powiedział PAP Kowalski.

podatek od hipermarketów, polska izba handlu, Wojciech Kruszewski

Podatek od hipermarketów może zniszczyć handel detaliczny

Polska Izba Handlu przedstawiła przygotowane na nadzwyczajnym posiedzeniu zarządu i rady Izby stanowisko w sprawie wprowadzenia proponowanego przez PiS podatku od wielkopowierzchniowego handlu detalicznego. - Według PIH kryterium opodatkowania...

Rząd planuje wprowadzić podatek od wielkopowierzchniowego handlu detalicznego. Ze wstępnego projektu ustawy wynika, że opodatkowane miałyby być podmioty prowadzące działalność handlową w sklepach o powierzchni sprzedaży powyżej 250 m kw.

Ministerstwo Finansów, w najnowszym szacunku podało, że spodziewa się dochodów z tego tytuły na poziomie 2,5-3 mld zł rocznie. W listopadzie Henryk Kowalczyk, minister w Kancelarii Prezesa RM i przewodniczący Komitetu Stałego RM powiedział, że rząd jest otwarty na dyskusję nad kształtem podatku od sklepów wielkopowierzchniowych.

Dyrektor Kowalski ocenia, że żywność w ciągu 2016 r. podrożeje o 1,5-2 proc. - Ta dynamika nadal nie będzie duża, ale z pewnością będzie wyższa niż w tym roku. Wpływ będzie miał efekt bazy. Całoroczny wzrost prognozowałbym na poziomie 1,5-2,0 proc. - powiedział.

Z danych GUS wynika, że ceny w kategorii "żywność i napoje bezalkoholowe" od października 2014 r. do październik br. wzrosły o 0,4 proc.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj