Piechociński liczy na wysokie zyski z eksportu

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
29-05-2015,8:25 Aktualizacja: 29-05-2015,8:37
A A A

Tempo wzrostu eksportu w 2015 roku może wynieść 5,5 proc. i w sprzedaży towarów za granicę powinniśmy przekroczyć poziom co najmniej 172 mld euro - poinformował wicepremier i minister gospodarki.

- Mamy bardzo dobry wynik za pierwszy kwartał tego roku - 5,2 proc. wzrostu. Ale twierdzimy, że w tym roku dynamika wzrostu eksportu powinna zamknąć się na poziomie 5,5 proc. i powinniśmy przekroczyć w tym roku co najmniej 172 mld euro - powiedział Piechociński.

Zaznaczył, że wzrost nastąpił mimo recesji w UE oraz zamknięcia dostępu do części rynków na wschodzie.

Wicepremier przypomniał, że według danych z 2014 roku eksport stanowi około 42 proc. PKB Polski. Jednak zauważył, że aby polska gospodarka pozostała konkurencyjna w globalizującym się świecie, potrzeba, by udział eksportu w PKB w ciągu najbliższych 5 lat osiągnął poziom 60 proc. Dlatego też - wyjaśnił - jego resort kładzie nacisk na umiędzynarodowienie polskiej gospodarki i jej promocję w świecie.

Piechociński podkreślił, że MG zamierza skoordynować działania promujące polską gospodarkę prowadzone przez władze centralne, regionalne, organizacje biznesowe i pozarządowe i prezentować ją w świecie m.in. za pomocą programu Brand.pl.

Wskazał, że chce połączenia działań oddziałów zajmujących się promocją gospodarki i biznesu, skoordynować je z polityką władz gospodarczych, przedsiębiorców, organizacji pozarządowych i organizacji pracodawców.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement