Pasieka na dachu urzędu dostarcza ogromne ilości miodu

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (zac) | redakcja@agropolska.pl
08-07-2018,13:10 Aktualizacja: 08-07-2018,13:25
A A A

Za nami kolejne miodobranie w pasiecie na dachu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Gmach w centrum Torunia jest domem dla pięciu pszczelich rodzin od 2016 roku.

- Wspólnie z Regionalnym Związkiem Pszczelarzy w Toruniu, który zapewnia fachową opiekę nad pszczołami, promujemy ideę hodowli tych owadów w miastach - wyjaśnia Beata Krzemińska, rzecznik prasowa UMWKP.

- Pszczoła jest niezwykle pożytecznym zwierzęciem. Nie tylko dostarcza miód, ale pełni też bardzo ważne funkcje w ekosystemie. Cieszę się, że mamy w miastach coraz więcej hodowców pszczół, do których jako marszałek również się zaliczam. Nasz miód jest też fantastycznym prezentem, który wręczamy naszym gościom - mówi marszałek Piotr Całbecki.

pszczoły, owady, opryski, środki ochrony roślin, rolnictwo

Rolnik musi dbać o pszczoły. Powstaną specjalne komisje?

Media pełne są w ostatnich miesiącach historii o śmierci tysięcy pszczół zatrutych nieprawidłowo stosowanymi przez rolników środkami ochrony roślin. Stąd pomysł propagowany m.in. przez środowisko pszczelarskie, by w każdej gminie...

Pasieka na dachu urzędu składa się z pięciu uli. Każdy zasiedlony jest przez około 40-50 tysięcy osobników. Pszczelarze zadbali o to, by był to łagodny gatunek owadów. Z każdego ula można pozyskać około 15-20 kilogramów czystego miodu.

6 lipca w pasiecie odbyło się miodobranie. Wspólnie z przedstawicielami regionalnych mediów uczestniczył w nim marszałek Piotr Całbecki. Zakładamy, że nasz miód - podobnie jak przed rokiem - z powodzeniem przejdzie specjalistyczne badania czystości.

- Pszczoły w mieście czują się lepiej niż na wsi. W zimie jest tu o wiele cieplej niż poza miastem, a w okresie wiosennym i letnim występuje o wiele więcej pożytków, które mogą konsumować pszczoły. Głównym produktem, który pozyskujemy z naszej pasieki jest oczywiście miód, ale zasadniczy cel naszej hodowli to uczestnictwo pszczół w biosystemie miasta, w którym są niezbędne do zapylania roślin. Miód z naszej pasieki co roku poddajemy szczegółowym badaniom, które wykazały że jest czysty i porównywalny do produktów do pasiek z rejonów ekologicznych - tłumaczyTadeusz Dussa, prezes Regionalnego Związku Pszczelarzy w Toruniu, który opiekuje się pasieką.

owce, pszczoły, Włochy, Owce w parkach w Rzymie, Pszczele Miasto

Owce skoszą trawę, a pszczoły zmierzą poziom smogu

Owce w parkach w Rzymie wyjadające trawę w zastępstwie kosiarek, a w różnych punktach miasta system uli do monitoringu smogu - to najnowsze ekologiczne inicjatywy we włoskiej stolicy. Kilka tygodni po tym, gdy władze Wiecznego Miasta...

Ule w centrach europejskich miast pojawiają się coraz częściej. Także i w Polsce od kilku lat zwiększa się ilość pasiek na obiektach miejskich. Pojawiają się na budynkach hotelowych, restauracyjnych,  i instytucjach publicznych - oczywiście w odpowiedniej odległości od ludzi, by owady nie były niepokojone.

W Toruniu pasiekę posiadają już między innymi Centralne Laboratorium Głównego Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa przy ulicy Żwirki i Wigury, Ogród Zoobotaniczny oraz Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Hodowla pszczół w mieście i zakładanie pasiek na dachach były głównymi tematami organizowanej przez Urząd Marszałkowski grudniowej konferencji "Pszczelarstwo i gospodarka pasieczna szansą na rozwój regionu kujawsko-pomorskiego".

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement