Paliwa na polskich stacjach mogą nadal tanieć

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
26-10-2015,8:00 Aktualizacja: 26-10-2015,22:02
A A A

Ceny na polskim rynku paliw spadają już od 14 tygodni, a zdaniem analityków BM Reflex i e-petrol tendencja ta może utrzymać się w tym tygodniu. Wyjątkiem jest nieznacznie drożejący autogaz, którego cena powinna się jednak wkrótce ustabilizować.

- Za nami kolejny, 14. już tydzień obniżek cen benzyn na krajowych stacjach. Ceny benzyny bezołowiowej 95 spadły od połowy lipca o 66 gr/l, natomiast bezołowiowej 98 - o 59 gr/l. W przypadku oleju napędowego seria obniżek rozpoczęła się jeszcze w czerwcu i gdyby nie krótkotrwałe podwyżki na początku września i października, to moglibyśmy mówić o dwudziestu z rzędu tygodniach obniżek cen diesla na stacjach. Tak czy inaczej, w tym okresie olej staniał o 52 gr/l - podała Urszula Cieślak, analityczka BM Reflex.  

Rafinerie obniżą ceny, na stacjach paliw szansa na przecenę

Na hurtowym rynku paliw znów mamy do czynienia z obniżkami. Krajowe rafinerie oferują do sprzedaży benzynę w cenie oscylującej wokół tegorocznego minimum. Równie tanio sprzedają olej napędowy. Spadki w sprzedaży hurtowej mogą...

Jak zaznaczyła, w ostatnim tygodniu najbardziej spadły ceny benzyny i oleju napędowego - średnio o 4 gr/l. Z kolei ceny autogazu wzrosły średnio 2 gr/l. Obecnie na polskich stacjach benzynowych, za litr benzyny bezołowiowej 95 płacimy 4,40 zł, bezołowiowej 98 4,72 zł, oleju napędowego 4,28 zł i 1,93 za litr autogazu.

- Za benzynę Eurosuper 95 po raz ostatni płaciliśmy tyle co obecnie na początku drugiej dekady lutego i do poziomu tegorocznego minimum brakuje nam jedynie 10 gr/l. W przypadku oleju napędowego, ceny znajdują się na poziomie tegorocznego minimum, które notowaliśmy 1 października - podkreśliła ekspertka.

Cieślak dodała też, że najniższe ceny benzyny bezołowiowej 95 znajdziemy w województwach pomorskim i dolnośląskim, gdzie za litr bezołowiowej 95 zapłacimy średnio 4,27 zł.

Z kolei olej napędowy najtańszy jest w województwie śląskim - po 4,24 zł/l. Najwyższe ceny paliw notuje się w województwie zachodniopomorskim, gdzie litr benzyny bezołowiowej 95 kosztuje średnio 4,52 zł, a diesla 4,39 zł oraz opolskim 4,54 zł/l bezołowiowej 95 i 4,30 zł za diesla.

Eksperci e-petrol zwrócili z kolei uwagę na nieznacznie drożejący autogaz. "Biorąc pod uwagę kierunek zmian notowań benzyny, zaskoczeniem może być aż 5-groszowa podwyżka cen autogazu. W ciągu tygodnia atrakcyjność tego paliwa w relacji do benzyny zmniejszyła się aż o 10-groszy, a wynika to głównie z ograniczonej podaży gazu na rynku hurtowym" - poinformowali w komunikacie.  

Jak prognozuje e-petrol, w tym tygodniu cena 95-oktanowej benzyny na polskich stacjach będzie się wahać między 4,29-4,39 zł/l, oleju napędowego 4,19-4,29 zł/l a dla autogazu 1,89-1,97 zł/l.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement