Owoce, warzywa i produkty mleczne dla uczniów. Rusza "Program dla szkół"

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Anna Wysoczańska PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
20-09-2022,13:35 Aktualizacja: 20-09-2022,13:59
A A A

W tym tygodniu ruszają dostawy owoców i warzyw oraz mleka dla uczniów w podstawówkach w ramach "Programu dla szkół". Dzieci bezpłatnie będą dostawać co najmniej dwie porcje owoców i warzyw oraz produktów mlecznych w każdym tygodniu semestru - informuje KOWR.

- Jest to kolejny rok realizacji unijnego programu, którego celem jest kształtowanie zdrowych nawyków żywieniowych dzieci poprzez zwiększenie spożycia owoców, warzyw oraz mleka i produktów mlecznych w ich codziennej diecie oraz propagowanie zdrowego odżywiania dzięki działaniom towarzyszącym o charakterze edukacyjnym - podkreślił Marcin Wroński, zastępca dyrektora generalnego KOWR Marcin Wroński.

rynek hurtowy w Broniszach, Maciej Kmera, ceny owoców i warzyw

Mały popyt na warzywa i owoce. Tanie pomidory i śliwki

Na rynku hurtowym w Broniszach ceny owoców i warzyw są niewiele wyższe w niż w ubiegłym roku, tanie są pomidory i śliwki. Popyt jest słaby, widać oznaki kryzysu - informuje Maciej Kmera, ekspert rynku. Według Kmery, "silne tąpnięcie...

"Program dla szkół" jest skierowany do dzieci z klas I-V szkół podstawowych, ogólnokształcących szkół muzycznych I stopnia oraz klas I-II ogólnokształcących szkół baletowych.

W każdym semestrze uczeń biorący udział w programie może otrzymać 34 porcje owoców i warzyw przygotowanych do spożycia oraz soków owocowych, a także 28 porcji mleka i przetworów mlecznych.

Oznacza to, że w każdym z tygodniu tego semestru dziecko otrzyma bezpłatnie co najmniej dwie porcje owoców i warzyw oraz co najmniej dwie porcje mleka i przetworów mlecznych.

Uczniowie bezpłatnie otrzymują jabłka, gruszki, śliwki (w I semestrze), truskawki (w II semestrze), marchewki, rzodkiewki, paprykę słodką (w I semestrze), kalarepę, pomidorki oraz soki owocowe, a także mleko białe, serki twarogowe, jogurty i kefiry naturalne.

Wiceszef KOWR zaznaczył, że w zakres programu wchodzi nie tylko dostawa owoców i warzyw oraz mleka i produktów mlecznych, ale także działania edukacyjne prowadzone w szkołach, promocja oraz ocena programu.

KOWR, Marcin Wroński,ceny mleka, skup mleka w Polsce

KOWR: utrzymuje się popyt na mleko, ceny rosną

Wzrost globalnego popytu na mleko i produkty mleczne powoduje, że na rynkach zagranicznych i w Polsce ceny surowca rosną i są znacznie wyższe niż przed rokiem - poinformował Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa. - Ceny skupu mleka surowego i...

W ramach działań edukacyjnych w ubiegłym roku szkolnym zostały zrealizowane bezpłatne warsztaty oraz wycieczki edukacyjne w szkołach podstawowych uczestniczących w "Programie dla szkół". Z budżetu unijnego finansowane są także działania promocyjne dotyczące propagowania wiedzy o programie oraz ocena programu.

Budżet na realizację programu w Polsce w roku szkolnym 2022/2023 wynosi łącznie 229,9 mln zł, w tym 101,8 mln zł z budżetu UE oraz 128,1 mln zł z budżetu krajowego. Polska jest jednym z największych jego beneficjentów w Unii pod względem przyznanego budżetu, po Niemczech, Francji i Włoszech.

Realizację programu nadzoruje KOWR. Jest podzielony na semestry. Obecnie dostawy odbywają się według umów zawartych na I semestr roku szkolnego 2022/2023. Produkty dostarcza 98 zatwierdzonych dostawców owoców i warzyw oraz 102 mleka i produktów mlecznych

- Od roku szkolnego 2017/2018 dzięki realizacji programu dzieciom w szkołach w Polsce dostarczono około 1,2 mld porcji owocowo-warzywnych i mlecznych (z tego: 612 mln porcji owocowo-warzywnych oraz 577 mln porcji mlecznych) - podsumował Marcin Wroński.
 

Poleć
Udostępnij
KDK GARZYN 2023 - ZOBACZ RELACJĘ!