Ostrożnie z fajerwerkami. Za to możesz dostać mandat

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: kgp, (zac) | redakcja@agropolska.pl
29-12-2017,13:00 Aktualizacja: 29-12-2017,13:04
A A A

Nadchodzi najbardziej oczekiwana w roku sylwestrowa noc. Większość z nas chce przeżyć ten czas w niezapomniany i huczny sposób. Warto jednak w czasie przygotowań do powitania Nowego Roku pomyśleć o zasadach bezpiecznego obchodzenia się z fajerwerkami.

W jedną noc sylwestrową odpalamy więcej fajerwerków niż przez cały rok. W tym czasie na terenie Unii Europejskiej dochodzi do kilkuset poparzeń, zranień i pożarów, a nawet wypadków śmiertelnych.

Niedźwiedź, Kielce, Świętokrzyskie, pożar chlewni, chlewnia, trzoda chlewna, świnie

Chlewnia w ogniu. W pożarze zginęło ponad 1000 zwierząt

Prawdopodobnie zwarcie instalacji elektrycznej było przyczyną olbrzymiego pożaru chlewni w miejscowości Niedźwiedź pod Kielcami w województwie świętokrzyskim. Z ogniem walczyło 15 zastępów państwowej i ochotniczej straży pożarnej - w...
Przyczyną większości jest niewłaściwe użytkowanie fajerwerków i nieprzestrzeganie zasad bezpieczeństwa. Pamiętajmy, że fajerwerki są materiałami wybuchowymi i muszą być używane ostrożnie i zgodnie z instrukcją. Policjanci na bieżąco sprawdzają punkty handlowe oferujące fajerwerki i interweniują w sytuacjach naruszania zakazu ich używania.

Uwaga! Prawo zakazuje używania wyrobów pirotechnicznych w miejscach publicznych, za wyjątkiem 31 grudnia oraz 1 stycznia - przypomina Komenda Główna Policji. Za złamanie zakazu grozi mandat nawet do 500 zł.

Przedwczesne próby pirotechniczne i odpalanie resztek są niedozwolone prawem. W większości gmin wprowadzono okresowe ograniczenia w stosowaniu materiałów pirotechnicznych.

W szczególnie uzasadnionych wypadkach, w okresie objętym zakazem ich stosowania, zgodę na używanie materiałów pirotechnicznych wydaje właściwy wójt, burmistrz, prezydent miasta.

suszarnia drewna, pożar suszarni drewna, straż pożarna, Jędrzejowice, powiat ostrowiecki

Suszarnia drewna stanęła w ogniu. Pięć zastępów gasiło pożar

Pięć zastępów straży pożarnej zmagało się z pożarem budynku suszarni drewna, który wybuchł na jednej z posesji w miejscowości Jędrzejowice (pow. ostrowiecki, woj. świętokrzyskie). - Po dojeździe strażaków na miejsce...
Pamiętajmy:

 • Ograniczenia w używaniu fajerwerków wprowadzają zarówno przepisy kodeksu wykroczeń, jak i przepisy prawa miejscowego;
 • Sprzedaż niepełnoletnim fajerwerków lub petard jest przestępstwem i każdy, kto dopuszcza się takiego czynu, podlega karze grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2;
 • Informujmy policję o handlowcach, którzy sprzedają petardy dzieciom. Uchroni to najmłodszych, którzy często padają ofiarami fajerwerków;
 • Pod żadnym pozorem fajerwerków nie powinny odpalać dzieci, które muszą być pod stałą opieką osób dorosłych;
 • Kupujmy fajerwerki u sprawdzonych, rzetelnych sprzedawców i stosujmy się do instrukcji zamieszczonych na opakowaniach fajerwerków.

[WIDEO] Materiały pirotechniczne mogą wywołać pożar

straz pożarna, pożar, zagrożenie, strusie, straty, ferma strusi, Nowoberezowo

W pożarze drewnianej stodoły żywcem spaliło się 50 strusi

Dramatyczny finał pożaru w miejscowości Nowoberezowo w gminie Hajnówka w województwie podlaskim. Nad ranem w ogniu stanęła drewniana stodoła kryta blachą. Z relacji strażaków wynika, że zgłoszenie o pożarze dotarło do nich...
Przed zakupem materiałów pirotechnicznych należy sprawdzić, czy:

 • Obudowa nie posiada żadnych wad mechanicznych: pęknięć, przerwań, wgnieceń czy wybrzuszeń;
 • Elementy składowe są dobrze ze sobą połączone i nie przesuwają się;
 • Podana jest nazwa producenta wraz z danymi adresowymi;
 • Wyrób, który jest przeznaczony do pionowego ustawienia na podłożu lub wkopania w ziemię, jest wyposażony w oprzyrządowanie, pozwalające na właściwe ustawienie w sposób wykluczający przewrócenie lub przechylenie się w trakcie działania;
 • Petarda przeznaczona do trzymania w dłoni posiada uchwyt zapewniający bezpieczne utrzymanie podczas palenia (nigdy nie próbujmy odpalać z dłoni nieprzeznaczonych do tego środków pirotechnicznych!);
 • Dołączona jest instrukcja obsługi w języku polskim, zawierająca co najmniej: informację dotyczącą sposobu odpalenia oraz ostrzeżenia dotyczące bezpieczeństwa podczas użytkowania.

Spłonęła obora pełna zwierząt. Strażacy walczyli z ogniem przez kilka godzin

Siedem zastępów straży pożarnej przez ponad pięć godzin zmagało się z dużym pożarem stodoły połączonej z budynkiem inwentarskim, do którego doszło w miejscowości Łagów (woj. świętokrzyskie). Gdy ratownicy przybyli na miejsce,...
Podczas używania wyrobów pirotechnicznych pamiętajmy, że wyroby pirotechniczne i ich odpalanie to niebezpieczna zabawa, dlatego wolno je odpalać wyłącznie pod nadzorem dorosłych.

Zawsze należy czytać instrukcje, bezwzględnie przestrzegać zaleceń producenta i zwrócić uwagę na ostrzeżenia.  Wybuchająca nagle petarda nie tylko może spowodować oparzenia rąk i twarzy, ale także poważniejsze uszkodzenia ciała, np. utratę wzroku, palców lub całej ręki.

Korzystając z fajerwerków należy wybrać miejsce, w którym nie zrobimy nikomu krzywdy i  niczego nie zniszczymy.  Sprawdźmy, czy na drodze ładunku nie znajdują się drzewa lub linie energetyczne. W pomieszczeniach zamkniętych oraz w pobliżu obiektów mogących być narażonych na pożar nie wolno używać wyrobów pirotechnicznych.

Zachowajmy bezpieczną odległość - jest ona podana w instrukcji obsługi. Nigdy nie pochylajmy się nad ładunkiem - stańmy z boku i trzymajmy źródło ognia w wyciągniętej ręce.

[WIDEO] Huk petard niepokoi zwierzęta, szczególnie psy

Groźny pożar strawił zabudowania. Ponad 300 tys. zł strat

Noc ze środy na czwartek była bardzo pracowita dla strażaków z powiatu hajnowskiego w województwie podlaskim. We wsi Siemianówka płonęły dwa budynki gospodarcze oraz stodoła. Dzięki błyskawicznej akcji strażaków przed...
W stanie nietrzeźwym oraz w okolicznościach mogących narazić innych na niebezpieczeństwo nie odpalajmy petard.

Jeśli po odpaleniu fajerwerku lub wypaleniu lontu okaże się, że nie eksplodował, nie podchodźmy, aby sprawdzić, co się stało.

Huk petard niepokoi zwierzęta, szczególnie psy. Zadbajmy wiec, by nasze czworonogi nie zakłócały spokoju innym i nie były narażone na odgłosy wybuchów. Gdy doszło do wypadku, wezwijmy służby ratownicze: straż pożarną, pogotowie.

Petardy, rakiety, pochodnie, rzymskie ognie są nieodłącznymi elementami sylwestrowej zabawy. Pamiętajmy aby kupować je w sposób przemyślany, zgodnie z zasadami zdrowego rozsądku.

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu